Politechnika Wrocławska wraz z partnerami, wrocławskimi – Uniwersytetem Przyrodniczym i Uniwersytetem Medycznym – oraz Instytutem Badań Systemowych PAN w Warszawie, realizują projekt pod nazwą Atlas Zasobów Otwartej Nauki 2.0, którego celem jest zwiększenie dostępności, poprawa jakości oraz rozszerzenie możliwości ponownego wykorzystania zasobów nauki.
Atlas Zasobów Otwartej Nauki 2.0 jest inicjatywą, która umożliwia dostęp do kilkudziesięciu tysięcy zasobów naukowych, w tym książek, publikacji, czasopism, materiałów dydaktycznych, prezentacji, zdjęć, skanów 3D, plików audio i wideo, baz danych i wielu innych.
Głównym celem AZON 2.0 jest umożliwienie darmowego dostępu do wiedzy i informacji naukowej dla wszystkich zainteresowanych, bez względu na miejsce zamieszkania czy sytuację finansową. Dzięki temu platforma stanowi ważne narzędzie dla popularyzacji nauki i rozpowszechniania wiedzy. Zasoby atlasu są stale uaktualniane i rozwijane, aby zapewnić ich jak najlepszą jakość i aktualność. Wszystkie dostępne materiały są dokładnie opisane i
sklasyfikowane, co umożliwia łatwe i szybkie znalezienie potrzebnych informacji.
Korzystanie z AZON 2.0 jest proste i przyjazne dla użytkownika. Wszystkie zasoby są dostępne online, bez konieczności pobierania ich na komputer. Dostępność w każdym miejscu i o każdym czasie, a także łatwość poruszania się po systemie czynią go idealnym narzędziem dla wszystkich zainteresowanych rozwojem nauki i poznawaniem świata.
AZON 2.0 zawiera bogate źródło informacji z wielu dziedzin nauki, w tym biologii, chemii, fizyki, matematyki, informatyki, nauk humanistycznych, nauk społecznych i wielu innych. Na platformie znajdziemy zarówno zasoby naukowe, jak i popularnonaukowe, w tym publikacje akademickie, artykuły, książki, prezentacje, filmy i wiele innych, co pozwala na zdobycie wiedzy zarówno na poziomie zaawansowanym, jak i podstawowym. Wszystkie treści są dostępne w jednym miejscu, co umożliwia łatwe i szybkie znalezienie potrzebnych informacji bez konieczności
przeszukiwania wielu różnych źródeł.
Materiały zawarte w Atlasie Zasobów Otwartej Nauki 2.0 pochodzą z różnych uczelni, co zapewnia dostęp do szerokiego spektrum informacji naukowych i edukacyjnych. Dzięki temu, AZON 2.0 stanowi skarbnicę wiedzy i jest nieocenionym źródłem informacji dla naukowców, studentów, nauczycieli i wszystkich osób poszukujących wiedzy. Wszystkie materiały są weryfikowane i udostępniane w celu zapewnienia jak najwyższej jakości i wiarygodności informacji.
Na koniec warto wspomnieć, że w pierwszej edycji projektu AZON zostało udostępnionych ponad 40 tysięcy materiałów różnego typu, które zostały pobrane prawie 4 miliony razy. W AZON 2.0 udostępnionych zostało dodatkowo ponad 22 tys. dokumentów, a ponad 5 tys. zostało dodatkowo zdigitalizowanych. Tym samym platforma udostępnia nieodpłatnie już ponad 70 tys. zasobów. Wszystkie te aspekty wpływają na fakt, iż grupą docelową platformy, oprócz pracowników naukowych, studentów i doktorantów, są wszyscy zainteresowani, w tym przedsiębiorcy oraz, co istotne i unikatowe – osoby z niepełnosprawnościami. Wszystkie zasoby dostępne są pod adresem zasobynauki.pl.