Konsorcjum SUNRISE, do którego należy Uniwersytet Warszawski, otrzymało grant Komisji Europejskiej na projekt dotyczący zastosowania energii słonecznej w gospodarce cyrkularnej. W jego ramach utworzona zostanie mapa drogowa dla badań mających na celu zamianę energii słonecznej w paliwo i inne produkty chemiczne o podwyższonej wartości.
SUNRISE to konsorcjum złożone z 20 partnerów pochodzących z 13 państw. Są wśród nich uczelnie, jednostki naukowe, stowarzyszenia i przedsiębiorstwa, m.in.: Leiden University, University of Uppsala, French Alternative Energies and Atomic Energy Commission (CEA), Italian National Research Council (CNR), European Energy Research Association, Siemens AG, Johnson czy Engie. Działają oni na rzecz stworzenia alternatywnych rozwiązań dla opartej na paliwach kopalnych gospodarki. Głównym założeniem jest wykorzystanie energii ze Słońca. Jedynym konsorcjantem z Polski jest Uniwersytet Warszawski.
SUNRISE otrzymało roczny grant w wysokości 1 mln euro w konkursie Future and Emerging Technologies-Coordination and Support Action (FET CSA) realizowanym ze środków programu ramowego Horyzont 2020. Środki zostały przyznane w jednym z trzech głównych obszarów badawczych „energia, środowisko i zmiana klimatu”.
– Gospodarka światowa opiera się w ponad 85% na modelu gospodarki liniowej. Spalamy paliwa, głównie węgiel, ropę i gaz emitując do atmosfery nie tylko dwutlenek węgla, ale i inne związki chemiczne. To, co spalimy już się nie odnowi. SUNRISE proponuje gospodarkę cyrkularną – opartą na zamkniętym obiegu wody, tlenu i wodoru – tłumaczy dr hab. Joanna Kargul, kierownik Laboratorium Fotosyntezy i Paliw Słonecznych w Centrum Nowych Technologii UW, zaangażowana w prace nad projektem.
Gospodarka cyrkularna, czyli gospodarka obiegu zamkniętego, ma być odpowiedzią na problem marnowania surowców i rosnącego zanieczyszczenia środowiska. Dzięki grantowi opracowana zostanie mapa drogowa dla badań podstawowych i wdrożeniowych. Badania te dotyczą zamiany energii słonecznej w paliwo i inne produkty chemiczne o podwyższonej wartości. Wytyczone zostaną szczegółowe cele i zaproponowane rozwiązania w długoterminowej perspektywie. Członkowie SUNRISE dążą do mobilizacji nie tylko środowiska naukowego, ale również decydentów politycznych oraz samych społeczeństw.
– Chcemy połączyć siły umysłów i zaangażować przemysł. Pracujemy nad stworzeniem alternatywnej do opartej na surowcach kopalnych technologii w sposób czysty i odnawialny. Paliwo oraz substancje o podwyższonej wartości powstaną dzięki konwersji energii słonecznej – wyjaśnia dr hab. Joanna Kargul.
Źródło: UW