Aktualności
Badania
20 Listopada
Źródło: arch. prywatne dr. P. Kamińskiego
Opublikowano: 2020-11-20

Wynalazek z AGH ułatwi podziemne prace górnicze

Zespół naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica opracował i opatentował służący do podziemnego transportu rower podwieszony. Monobike, urządzenie przeznaczone dla jednej osoby, sprawdzi się w podziemnych wyrobiskach, gdzie trzeba pokonać pieszo spory dystans bądź przewieźć niewielki ładunek. 

Górnicze wyrobiska są nieustannie wydłużane. Wraz z postępem eksploatacji ich zasięg, a co za tym idzie długość dróg transportowych, stale się zwiększa. Nie stwarza to znacznego problemu przy transporcie urobku, materiałów oraz załogi. Trudności pojawiają się w wypadku transportu ładunku o niewielkich gabarytach czy też pojedynczych osób na znaczne odległości poza normalnymi przewozami pociągowymi za pomocą kolejek podwieszonych. Rozwiązanie tych problemów ma znaczenie nie tylko ekonomiczne, ale także praktyczne.

Wyzwaniu temu postanowili sprostać naukowcy z Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH.

Prace miały na celu opracowanie konstrukcji jednoosobowego środka transportu z własnym napędem dla kolejki podwieszonej w taki sposób, aby był on mobilny i bezpieczny – mówi współtwórca wynalazku dr inż. Paweł Kamiński z Katedry Inżynierii Górniczej i Bezpieczeństwa Pracy.

Prototyp urządzenia został wykonany w hali konstrukcyjno-remontowej Przedsiębiorstwa Budowy Szybów SA należącym do Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA. Konstrukcja składa się z mechanizmu korbowego z pedałami, mechanizmu przekładni, siedzenia, ramy, hamulca, wieszaków wózka oraz rolek jezdnych, które napędzane siłą mechaniczną poruszają się po trasie podziemnej kolejki podwieszonej. Monobike przeszedł już pierwsze próbne jazdy w kopalniach węgla kamiennego. Trwające testy z pewnością pomogą udoskonalić prototyp urządzenia.

Zastosowanie roweru podwieszonego stanowiłoby duże udogodnienie w organizacji kopalnianego transportu i byłoby przydatne zwłaszcza dla pracowników dozoru lub inspektorów, ale poruszanie się nim po podziemnych drogach transportowych będzie wymagać także prawnych uregulowań.

źródło: AGH

Dyskusja (0 komentarzy)
Tagi: