Aktualności
Badania
18 Maja
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2022-05-18

Polsko-tajwańska współpraca w dziedzinie półprzewodników

Wizyta w Tajpej zainicjowała polsko-tajwańską współpracę w dziedzinie półprzewodników. Wspólne prace badawczo-rozwojowe będą prowadzone w instytutach Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Na mocy porozumienia zawartego między Instytutem Techniki Przemysłowej na Tajwanie a Centrum Łukasiewicz obie strony zobowiązały się do prowadzenia technologicznych prac badawczo-rozwojowych dotyczących przyrządów półprzewodnikowych na bazie azotku galu dla elektroniki wysokich mocy i wysokich częstotliwości.

Tajwan to światowy lider w produkcji półprzewodników. Natomiast Polska jest jednym z europejskich liderów w produkcji części dla sektora motoryzacyjnego. Połączenie potencjałów w tych obszarach stanowi znakomitą okazję do nawiązania i umocnienia wzajemnej współpracy, która może przynieść korzyści naukowe i biznesowe obu państwom. Podpisane dzisiaj porozumienie zakłada rozpoczęcie prac nad projektami B+R z obszaru wykorzystania technologii GaN w elektromobilności – powiedział Jakub Kaczmarski z Łukasiewicza.

Sieć Badawcza Łukasiewicz już od dawna inwestuje w najnowocześniejszą infrastrukturę mikroelektroniczną, która ułatwia rozwój  przemysłu półprzewodnikowego. Zwiększanie potencjału w tej dziedzinie to tylko jedno z działań, które instytuty podejmują w celu transformacji w kierunku Przemysłu 4.0. Utworzenie polsko-tajwańskiej grupy roboczej ds. półprzewodników pozwoli oszacować i zwiększyć potencjał dwustronnej współpracy w tym obszarze.

W ramach Polsko-Tajwańskiego Forum Inwestycyjnego potencjał do współpracy z Łukasiewiczem zaprezentowany został 36 tajwańskim firmom z sektora wysokich technologii, w tym TSMC, Acer, Realtek. Przedstawiciel Sieci Badawczej Łukasiewicz był członkiem rządowej delegacji, która uczestniczyła w konsultacjach gospodarczych oraz w forum inwestycyjnym i  licznych spotkaniach z przedstawicielami tajwańskiego biznesu i nauki. W wyjeździe na Tajwan brali również udział przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Agencji Rozwoju Przemysłu, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)