Aktualności
Badania
13 Czerwca
Źródło: www.pip2.fnal.gov
Opublikowano: 2022-06-13

Naukowcy z PŁ współtworzą historię odkryć ewolucji wszechświata 

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej biorą udział w projekcie prowadzonym przez FermiLAB, główne laboratorium fizyki cząstek elementarnych w Stanach Zjednoczonych, zarządzane przez Departament Energii. Prace badawcze związane z neutrinami są elementem poszukiwania odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące powstania wszechświata. 

Katedra Mikroelektroniki i Technik Informatycznych PŁ została zaproszona do współpracy z FermiLAB już w 2020 r. Naukowcy zostali zaangażowani w projekt budowy najnowocześniejszego na świecie akceleratora cząstek napędzającego wiązkę neutrin o mocy przekraczającej jeden megawat.

Ostatnio podpisaliśmy umowę, na mocy której badacze z Katedry opracują specyfikację oraz prototypy systemu o nazwie Radio Frequency Protection Interlocks (RFPI), którego zadaniem jest zabezpieczenie poprawnej pracy sekcji akceleratora protonowego. System ma wykrywać sytuacje awaryjne (przekroczenie poziomów alarmowych) i bezzwłocznie generować sygnał blokujący pracę podsystemów, prowadząc do wyłączenia sekcji akceleratora. Oczekiwany czas reakcji i zadziałania zabezpieczeń został zdefiniowany na poziomie kilkuset milionowych części sekundy – mówi dr inż. Wojciech Cichalewski, koordynujący w Katedrze prace nad projektem.

Nowy w FermiLAB kompleks akceleratorów o nazwie Proton Improvement Plan II (PIP-II) pomoże naukowcom z projektu DUNE (Deep Underground Neutrino Experiment) dotrzeć do najmniejszych cegiełek budulcowych materii. PIP-II to pierwszy akcelerator cząstek budowany w USA przy znaczącym udziale partnerów międzynarodowych. Swoją wiedzę i umiejętności łączą w tym projekcie instytucje z Francji, Indii, Włoch, Polski, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

źródło: PŁ

Dyskusja (0 komentarzy)