Aktualności
Badania
28 Maja
Źródło: zbiory Macieja Dąbrowskiego
Opublikowano: 2020-05-28

Akademia Morska w Szczecinie w poszukiwaniach legendarnego okrętu

Akademia Morska w Szczecinie wraz ze Stowarzyszeniem Wyprawy Wrakowe rozpoczęły przygotowania do poszukiwań wraku okrętu podwodnego ORP Orzeł.

Duma polskiej floty wypłynęła 80 lat temu w swój ostatni rejs, a lokalizacja wraku nadal pozostaje zagadką. Przy okazji tej wyjątkowej rocznicy wystartował Narodowy Program Poszukiwania Wraku Polskiego Okrętu Podwodnego ORP Orzeł. List intencyjny inicjujący poszukiwania podpisały Stowarzyszenie Wyprawy Wrakowe w Cielimowie k. Gniezna i Akademia Morska w Szczecinie.

– Dzięki Narodowemu Programowi nadarza się wyjątkowa okazja, aby odnaleźć miejsce spoczynku Orła, a tym samym godnie upamiętnić marynarzy. Wiemy, że ich rodziny od kilkudziesięciu lat czekają na informację, gdzie i w jakich okolicznościach polegli ich bliscy. Współpraca z Akademią Morską w Szczecinie, a także wszechstronna pomoc ze strony Kancelarii Premiera RP oraz Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przybliżają rozwiązanie zagadki Orła. Ponadto nasze doświadczenie w poszukiwaniu zaginionych wraków sprawia, że mamy dużą szansę na odniesienie sukcesu – deklaruje Mariusz Borowiak, prezes Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe.

Stowarzyszenie ma już na swoim koncie m.in. odnalezienie wraku polskiego niszczyciela eskortowego ORP Kujawiak u wybrzeży Malty. Od wielu lat prowadzi także liczne badania w archiwach polskich i zagranicznych. Warto jednak podkreślić, że poszukiwania wraku Orła należeć będą do wyjątkowo trudnych ze względu na duży obszar, jaki należy przeszukać oraz nieprzewidywalność i kaprysy Morza Północnego. Nieocenioną pomocą może okazać się wiedza specjalistów z Akademii Morskiej w Szczecinie. Koordynatorem działań ze strony uczelni jest prorektor ds. morskich dr inż. kpt. ż.w. Arkadiusz Tomczak prof. AMS.

– Od wielu lat próbowaliśmy znaleźć partnera, który wspólnie z nami zaangażowałby się w poszukiwania wraku. Kontaktowaliśmy się z bardzo wieloma firmami oraz instytucjami, ale dopiero Akademia Morska w Szczecinie w pełni uwierzyła w nasz pomysł, co niezmiernie nas cieszy. Wspólnie mogliśmy bowiem stworzyć Narodowy Program Poszukiwania Orła i mamy ogromne szanse na odnalezienie jego wraku – podkreśla Piotr Wytykowski, wiceprezes Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe.

Okręt podwodny ORP Orzeł był jedną z najnowocześniejszych polskich jednostek w czasach II wojny światowej. Budowa Orła w Holandii została w znakomitej większości sfinansowana z dobrowolnych składek polskiego społeczeństwa – to ewenement nie tylko w skali Europy, ale i świata. We wrześniu 1939 r. okręt zdobył sławę brawurową ucieczką z internowania w Tallinie. Następnie załoga przeprowadziła jednostkę przez Bałtyk i Cieśniny Duńskie do Wielkiej Brytanii, nawigując jedynie w oparciu o odtworzone z pamięci przez ppor. mar. Mariana Mokrskiego mapy. Orzeł, pod dowództwem kpt. mar. Jana Grudzińskiego, wsławił się także zatopieniem na początku kwietnia 1940 r. niemieckiego frachtowca Rio de Janeiro. Okręt wypłynął na swój ostatni patrol bojowy dokładnie 23 maja 1940 r. Podczas tej misji zaginął bez wieści, a jego zatonięcie do dziś stanowi największą tajemnicę Polskiej Marynarki Wojennej.

Narodowy Program Poszukiwania Wraku Orła wchodzi właśnie w fazę przygotowań logistycznych do pierwszej ekspedycji. Poszukiwacze pragną jak najszybciej wyruszyć w morze i mają nadzieję już wkrótce dzielić się dobrymi nowinami. Programowi patronuje Kancelaria Premiera RP oraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

źródło: AMS

Dyskusja (0 komentarzy)