Aktualności
Opublikowano: 2018-01-19

Algorytm ryzyka złamań osteoporotycznych

Pierwszy w Polsce algorytm do oceny ryzyka złamań związanych z rozwojem osteoporozy opracowali naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Algorytm jest efektem kilkuletnich badań prowadzonych na grupie kobiet 55+ z powiatu raciborskiego. Wprawdzie lekarze wiedzą już jak leczyć osteoporozę: – Przełomem byłoby jednak znalezienie sposobu na wczesne wykrycie procesu chorobowego, które pozwoliłoby ustrzec pacjentów przed skutkami tej choroby, czyli złamaniami. To jest cel naszego badania – mówi prof. Wojciech Pluskiewicz, pomysłodawca algorytmu, kierownik Zakładu Chorób Metabolicznych Kości w Klinice Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Badania rozpoczęto w 2010 roku. Przebadano grupę blisko 1000 kobiet po 55. roku życia. W przypadku każdej z pacjentek zgromadzono ponad 200 danych dotyczących klinicznych czynników ryzyka osteoporozy. Następnie każdego roku zbierano informacje dotyczące występowania nowych złamań. W ciągu 5 lat u 78 badanych zanotowano 92 takie przypadki. Dane z tych obserwacji posłużyły do stworzenia kalkulatora ryzyka złamań. Opracowały go dr inż. Aleksandra Werner i dr inż. Małgorzata Bach z Politechniki Śląskiej. – Wykorzystałyśmy zaawansowane metody selekcji cech, by ostatecznie z ponad 200 parametrów wybrać pięć najistotniejszych. Badania wskazywały, że ryzyko wystąpienia złamania zwiększały wcześniejsze upadki i złamania, stosowane glikokortykosteroidy oraz niska gęstość mineralna kości w obrębie szyjki kości udowej. Ważną informacją był też wzrost pacjenta. Na tej podstawie stworzyłyśmy matematyczny model, który ułatwia prognozowanie ryzyka wystąpienia złamania w perspektywie 5 lat – mówi dr Werner.

Z algorytmu mogą korzystać lekarze, traktując go jako wskazówkę w terapii, a także samodzielnie pacjentki. Tym bardziej, że według danych na osteoporozę cierpi co dziesiąta Polka po 55. roku życia. Jak przypomniał prof. Pluskiewicz, osteoporoza staje się chorobą cywilizacyjną. A ponieważ zwykle przebiega bezobjawowo, stąd bywa nazywana cichym złodziejem kości. Pierwszym sygnałem są zwykle złamania, ale dochodzi do nich już w przypadku zaawansowanej choroby. Dlatego kobiety po menopauzie powinny regularnie poddawać się badaniu gęstości kości. Algorytm opracowany przez naukowców pozwoli ocenić ryzyko wystąpienia złamań.

JK

(źródło: PAP)

Dyskusja (0 komentarzy)