Aktualności
Badania
21 Grudnia
Opublikowano: 2017-12-21

Anima otrzyma pieniądze na komercjalizację

100 tys. złotych na przystosowanie urządzenia do produkcji otrzymają twórcy Animy od Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej. Studenci  i absolwenci Wydziału Informatyki zawarli umowę dotyczącą wsparcia prac przedwdrożeniowych w ramach projektu Inkubator Innowacyjności+.

Anima jest rodzajem przypominajki, która przyda się każdemu, kto chce przekazać wiadomość swoim znajomym czy domownikom. Urządzenie przypomni nam o sprawach, które powinniśmy załatwić, a także o czynnościach, które powinniśmy zrobić wychodząc z domu albo do niego wracając. Anima za pomocą technologii Bluetooth połączy się z naszym telefonem i wyśle odpowiednią wiadomość-przypomnienie, gdy tylko znajdziemy się w jej zasięgu. Przypominajkę mogą nam również zostawić inni domownicy po zalogowaniu się do tego inteligentnego systemu powiadomień.

Animę wymyślili studenci  Wydziału Informatyki: Mateusz Bajko, Mateusz Markiewicz, Michał Jaszczuk. Ich pomysł doceniono w konkursach Microsoft Imagine Cup, ABB IT Challenge oraz Technotalentach 2017 (kategoria Technotalent PB oraz Biznes). Zespół jest zdeterminowany by dalej rozwijać swój projekt i jak najszybciej wprowadzić go na rynek. Pomoże im w tym spółka celowa Politechniki Białostockiej – Instytut Innowacji i Technologii PB. Twórcy Animy zawarli z Instytutem umowę na sfinansowanie ważnego etapu w drodze do komercjalizacji ich pomysłu. O wspólnym przedsięwzięciu opowiedzieli 15 grudnia podczas konferencji prasowej.

– Umowa dotyczy wsparcia prac przedwdrożeniowych związanych z realizacją projektu Anima. Zawarliśmy ją w ramach projektu Inkubator Innowacyjności+. 100 tysięcy złotych, które Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej przekazuje na projekt Anima, pomoże sfinalizować działania, które przybliżą projekt do rynku, ma być zrealizowana kampania crowfundingowa, ulepszone oprogramowanie urządzenia i wykonany, jeszcze piękniejszy design prototypu. To wszystko do połowy 2018 roku – wyjaśniał Tomasz Stypułkowski, prezes IIiT PB. Przypomniał także, że Inkubator Innowacyjności+ zintegrował trzy największe uczelnie w regionie: Politechnikę Białostocką, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz Uniwersytet w Białymstoku we wspólnym działaniu na rzecz wspierania procesu zarządzania transferem technologii.

Konsorcjum Inkubator Innowacyjności+ to projekt dofinansowany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach działania pn. „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach” (Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020). – Być może Anima poradziłaby sobie bez tego wsparcia, bo projekt jest bardzo dobry i odpowiada na potrzeby społeczne, ale dzięki Inkubatorowi Innowacyjności+ przejdzie przez proces komercjalizacji zdecydowanie szybciej – dodawał Tomasz Stypułkowski.

Twórcy Animy zauważyli, że użytkownicy coraz chętniej wdrażają w swoich domach urządzenia typu smart home. Skupiliśmy się na tym, żeby nasz „lisek” oferował ludziom gotowe i proste rozwiązanie. Zależy nam na tym, żeby mogli skorzystać z niego wszyscy, którzy posiadają telefony komórkowe i chcą skutecznie walczyć z „zapominalstwem”, swoim czy znajomych. I to bez względu na to, jak dobrze znają się na technologii czy sprzęcie – mówili. Ich wzorem i dobrym przykładem na to, jak z sukcesem przekształcić studencki pomysł na biznes jest robot edukacyjny Photon, wymyślony także przez studentów Politechniki Białostockiej. Dziś to młodzi przedsiębiorcy, właściciele firmy produkującej i dostarczającej roboty do szkół i do sklepów.

Dorota Sawicka

Dyskusja (0 komentarzy)