Aktualności
Badania
30 Stycznia
Opublikowano: 2023-01-30

Aplikacja pomoże dobrać półmaskę

Badaczki z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego oraz Politechniki Łódzkiej stworzyły aplikację Time4Mask przeznaczoną dla osób pracujących w narażeniu na szkodliwe czynniki biologiczne, np. przy hodowli bydła, w oczyszczalniach ścieków i w sortowniach odpadów.

Noszenie półmasek ochronnych w pracy jest dla wielu osób koniecznością, bowiem chroni przed szkodliwymi dla zdrowia wirusami, bakteriami czy grzybami zawieszonymi w powietrzu. W związku z tym bardzo ważne jest właściwe dobranie rodzaju i klasy sprzętu ochrony układu oddechowego oraz ustalenie czasu skutecznej ochrony, po którym sprzęt ten należy wymienić.

Właściwy dobór sprzętu ochrony układu oddechowego przed bioaerozolem stanowi znaczący problem dla pracodawców i dlatego istnieje duże zapotrzebowanie na proste narzędzia wspomagające ten proces – podkreśla dr Małgorzata Okrasa z Zakładu Ochron Osobistych Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego.

W efekcie współpracy badaczek z CIOP– PIB oraz Politechniki Łódzkiej powstała aplikacja Time4Mask przeznaczona dla osób pracujących w narażeniu na szkodliwe czynniki biologiczne, np. przy hodowli bydła, w oczyszczalniach ścieków i w sortowniach odpadów.

Aplikacja powstała po przeprowadzeniu licznych badań środowiskowych, w których brano pod uwagę takie parametry, jak np. temperatura, wilgotność, prędkość przepływu powietrza, stężenie i cytotoksyczność pyłu, liczba i bioróżnorodność mikroorganizmów w powietrzu, a także rodzaj i stężenie metabolitów – wyjaśnia dr hab. inż. Justyna Szulc z Katedry Biotechnologii Środowiskowej Politechniki Łódzkiej.

W aplikacji zastosowano opracowany przez autorki zbiór algorytmów pozwalających dobrać odpowiedni wariant sprzętu ochrony układu oddechowego i czas jego bezpiecznego stosowania w danych warunkach pracy. Aplikacja Time4Mask jest dostępna bezpłatnie w wersji na komputer (https://t4m.ciop.pl/) oraz mobilnej (w sklepach App Store oraz Google Play). Rozwiązanie zdobyło nagrodę I stopnia w kategorii prace naukowo-badawcze w 48 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy zorganizowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Ewa Chojnacka, źródło: PŁ

Dyskusja (0 komentarzy)