Aktualności
Badania
10 Stycznia
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2019-01-10

Aplikacja wykryje chorobę po… głosie

Naukowcy i lekarze z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przy współpracy z firmą Techmo rozpoczynają projekt wykrywania chorób przez analizę głosu pacjenta. W jego ramach powstanie specjalna aplikacja, która umożliwi wczesną diagnostykę.

Innowacyjne na skalę światową badania rozpoczną się w marcu i potrwają cztery lata. Zadaniem naukowców i lekarzy jest opracowanie systemu diagnostyki komputerowej VAMP (Voice Analysis for Medical Professionals).

– Dzięki aplikacji osoba, u której w głosie pojawią się symptomy choroby, będzie się mogła wcześniej zgłosić do lekarza i podjąć leczenie, szybciej będzie ono zastosowane i będzie efektywniejsze – wyjaśnia prof. Karol Kamiński, kierownik Zakładu Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych UMB, koordynator projektu.

Naukowcy liczą, że dzięki analizie zmian w głosie będzie można zapobiegać konieczności hospitalizacji. Chodzi o rozpoznawanie zarówno nowych chorób, jak i tych przewlekłych. Prace nad aplikacją będą prowadzone w ramach większego projektu podlaskiej uczelni „Białystok Plus”, w ramach którego docelowo ma być przebadanych ok. 10 tys. osób. Efektem będzie diagnoza stanu zdrowia mieszkańców, która ma pomóc zapobieganiu chorobom albo identyfikowaniu nowych czynników ryzyka cukrzycy, otyłości albo raka. Jednym z badań jest właśnie analiza głosu.

Zadaniem naukowców z UMB będzie przebadanie pacjentów, a także losowo wybranych mieszkańców Białegostoku. Starano się dobrać taki profil chorób, które uznawane są za cywilizacyjne, dlatego badaniami będą objęci m.in. pacjenci z chorobami serca, z niedoczynnością tarczycy czy zespołem policystycznych jajników, a także z cukrzycą, otyłością, zaburzeniami neurologicznymi, psychicznymi czy układu oddechowego. W sumie będzie to około 800 osób.

– Badania będą szeroko zakrojone, poczynając od EKG, masy ciała, pomiarów pacjenta, przez ultrasonografię, aż do rezonansu całego ciała – tłumaczy prof. Kamiński, dodając, że chodzi o to, by znaleźć zmiany długoterminowe w głosie i w jaki sposób będą się odnosiły do poszczególnych chorób. Według niego liczba tych parametrów i zmiennych będzie tak ogromna, iż będzie wymagała nowoczesnego badania statystycznego.

Za tę stronę projektu odpowiada firma Techmo, której zadaniem będzie stworzenie aplikacji, dostępnej na urządzeniach mobilnych, dzięki której byłaby możliwość analizowania zmian w głosie na przestrzeni kilku miesięcy. Wynik tej analizy podpowiadałby lekarzom, jakie badania diagnostyczne należałoby przeprowadzić z racji pewnych korelacji głosu z konkretną chorobą.

Prototyp takiej aplikacji ma powstać w ciągu 12 miesięcy. Później rozpoczną się testy. Projekt o wartości prawie 10 mln zł, którego liderem jest krakowska firma Techmo, a partnerem Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, finansowany jest z grantu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

MK

Źródło: PAP

Dyskusja (0 komentarzy)