Aktualności
Badania
24 Lipca
Źródło: pcma.uw.edu.pl
Opublikowano: 2019-07-24

Archeolodzy z CAŚ UW odkryli w Aleksandrii mozaikę z okresu rzymskiego

Podczas prac w egipskiej Aleksandrii naukowcy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego odsłonili mozaikę z okresu rzymskiego. Odkrycia dokonano na stanowisku Kom el-Dikka, które jest badane przez nich od blisko sześćdziesięciu lat.

Przy wykopaliskach w Aleksandrii CAŚ UW współpracuje z Ministerstwem Starożytności Egiptu. W ostatnim czasie na stanowisku Kom el-Dikka stołeczni archeolodzy koncentrowali się na badaniach architektury mieszkalnej rzymskiej Aleksandrii (I-III w.), która dotychczas była słabo poznana.

– Skądinąd wiadomo, że budynki z tego okresu mogą być bogato zdobione, co znalazło potwierdzenie w naszych tegorocznych okryciach. W jednym z domów mieszkalnych odkryliśmy piękną mozaikową posadzkę – opowiada dr Grzegorz Majcherek, kierownik misji CAŚ UW w Aleksandrii.

Ta wielobarwna posadzka mierzy 2,6 × 2,6 m. Jej główne pole składa się z sześciu heksagonalnych paneli zdobionych kwiatami lotosu i obramowanych wijącymi się ornamentami. W pozostałych znajdują się pąki lotosu. Cała kompozycja mozaiki, którą uzupełnia dekoracja z astragali i rozet, jest typowa dla „triclinium”, czyli paradnej izby jadalnej rzymskiego domu.

Kompozycja z użyciem koła wpisanego w kwadrat, niezwykle popularna w rzymskim Egipcie, uważana jest za element charakterystyczny dla stylu aleksandryjskiego. To najnowsze odkrycie, w połączeniu z innymi wielobarwnymi posadzkami mozaikowymi odkrytymi poprzednio podczas prac na Kom el-Dikka i eksponowanymi w tzw. Willi Ptaków, świadczy nie tylko o zamożności niegdysiejszych mieszkańców badanych domów, ale także o popularności sztuki mozaikarskiej wśród ludności antycznej Aleksandrii.

Wcześniej archeolodzy pracujący na stanowisku Kom el-Dikka odkopali duży fragment późnoantycznej zabudowy (IV-VII w.), w tym niewielki teatr, cesarskie łaźnie oraz unikalny zespół 22 sal wykładowych – pozostałości starożytnego „uniwersytetu”. Można je teraz zwiedzać w Parku Archeologicznym, utworzonym we współpracy z polskimi archeologami i konserwatorami.

źródło: UW

 

Dyskusja (0 komentarzy)