Aktualności
Badania
14 Września
Fot. Krzysztof Narloch
Opublikowano: 2023-09-14

Archeolodzy z UW odkryli antyczną lodówkę

Studnię, która zaopatrywała legionistów w wodę; system akweduktów wykonanych zarówno z rur ceramicznych, jak i ołowianych oraz… antyczną lodówkę odkryli archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego podczas kolejnej kampanii wykopaliskowej w Novae w północnej Bułgarii.

Po pięciu tygodniach badań archeologicznych prowadzonych przez zespół Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW pod kierunkiem prof. Piotra Dyczka zakończył się kolejny sezon prac badawczych w Novae – twierdzy legionowej i mieście późnoantycznym.

W tym sezonie badacze uchwycili cały kompleks drewniano-ziemnych baraków wojskowych związanych z legionem VIII Augusta, który jako pierwszy stacjonował na trwałe przy naddunajskiej granicy Imperium Rzymskiego. Naukowcy dokonali pomiarów i ustalili, że konstrukcja ma trzydzieści osiem metrów szerokości i sześćdziesiąt metrów długości. Podczas prowadzonych badań archeolodzy odkryli najwcześniejszą znaną w Novae studnię, która zaopatrywała legionistów w wodę. Odsłonięto również system akweduktów wykonanych zarówno z rur ceramicznych, jak i ołowianych.

Na biegu wodociągu ołowianego umieszczono w ziemi pojemnik wykonany z płyt ceramicznych w ten sposób, aby rura przebiegała wzdłuż jego dłuższego boku – opisuje prof. Piotr Dyczek, dyrektor Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW. – To antyczna lodówka, już kolejna, którą odkryliśmy, ale tym razem z dodatkowym chłodzeniem. Wewnątrz bowiem znajdowały się fragmenty naczyń do picia wina, miseczki i kości zwierzęce. Pozwoli to nam odtworzyć ostatni posiłek.

Eksploracja pieca ceramicznego z IV wieku przyniosła kolejne odkrycie w postaci zestawu wyjątkowych naczyń, także z serwisu do picia wina. Rzadkie naczynia o czarnej powierzchni są dekorowane motywem gładzonym i grzebykowym. Kierownik ekspedycji podkreśla, że zestaw może być dokładnie datowany, co najprawdopodobniej pozwoli zakończyć trwającą od dłuższego czasu dyskusję nad chronologią i genezą tego typu rzadkich nad Dunajem naczyń.

Wśród odkrytych zabytków na uwagę zasługuje także mały wisiorek z przedstawieniem srebrnej, starannie wykonanej, dopracowanej w najmniejszym detalu myszki. Oprócz wymienionych zabytków kolekcję wzbogaciło ponad 200 innych pamiątek z przeszłości.

źródło: UW

Dyskusja (0 komentarzy)