Analizę przeciwdrobnoustrojowego działania ekstraktów z boczniaka ostrygowatego w stosunku do najczęściej izolowanych patogenów z mleka mastitowego przeprowadzi badaczka ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Otrzymała na ten cel blisko 50 tys. zł w ramach konkursu MINIATURA.
Dr inż. Aleksandra Kalińska z Katedry Hodowli Zwierząt Instytutu Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na co dzień prowadzi badania zajmujące się poszukiwaniem substancji, które w przyszłości mogłyby stanowić alternatywę dla antybiotyków w leczeniu mastitis u krów. To choroba często atakująca stada krów mlecznych i jedna z najważniejszych powodujących straty w przemyśle mleczarskim na całym świecie. Mastitis oznacza zapalenie gruczołu mlekowego (zapalenie wymienia). Dochodzi do niego głównie na skutek inwazji bakterii i ich wniknięcia do zatoki wymieniowej przez kanał strzykowy. Schorzenie to może doprowadzić do znacznego pogorszenia dobrostanu krowy, a nawet do jej śmierci.
Najczęstszą i najskuteczniejszą metodą leczenia tej choroby jest nadal antybiotykoterapia. Przy czym coraz większym problemem staje się rosnąca antybiotykooporność patogenów. Właśnie z tego względu konieczne jest opracowanie innych, nowych rozwiązań, mogących zastąpić obecnie stosowane leki – wyjaśnia dr inż. Aleksandra Kalińska.
Jednym z najbardziej obiecujących kierunków działań może być wykorzystanie do tego celu nanotechnologii i substancji pochodzenia naturalnego, np. ekstraktów z grzybów medycznych. Ich potencjał tkwi w unikalnych właściwościach i wysokiej aktywności zawartych w nich metabolitów wtórnych. Jednym z testowanych gatunków jest boczniak ostrygowaty (Pleurotus ostreatus). To grzyb występujący na żywych i obumierających drzewach liściastych – w lasach, parkach i zadrzewieniach – oraz na martwym drewnie. Badaczka z SGGW przeprowadzi analizę właściwości antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych ekstraktów z boczniaka ostrygowatego względem najczęściej izolowanych patogenów z mleka mastitowego. Zostaną one wyizolowane od wysokowydajnych krów mlecznych, głównie rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej, utrzymywanych w krajowych gospodarstwach specjalizujących się w produkcji mleka.
Celem konkursu MINIATURA jest wspieranie działań naukowych prowadzących do przygotowania założeń projektu badawczego, który zostanie złożony w konkursach Narodowego Centrum Nauki lub innych konkursach ogólnokrajowych i międzynarodowych. W tegorocznej edycji wyłoniono już 244 laureatów, którzy na badania wstępne i pilotażowe, kwerendy, staże lub wyjazdy konsultacyjne i badawcze otrzymali w sumie ponad 9,2 mln zł. Budżet całego konkursu wynosi 20 mln złotych.
MK, źródło: SGGW