Aktualności
Badania
28 Listopada
Źródło: iStock
Opublikowano: 2024-11-28

Badaczki z ZUT i PUM opracowują preparat celujący w komórki nowotworowe

Zespół badaczek z dwóch szczecińskich uczelni opracował nowy sposób docierania do komórek nowotworowych. Jak pokazały badania na zwierzętach, w wyniku działania preparatu zahamowany został wzrost guzów.

Obecnie na rynku dostępne są leki przeciwnowotworowe, które działają na zasadzie wprowadzania ich do krwiobiegu lub bezpośrednio do jamy otrzewnej. Niestety, atakują one również zdrowe komórki, co prowadzi do wielu skutków ubocznych. Terapie celowane – precyzyjnie skoncentrowane na komórkach rakowych – znajdują się wciąż głównie w fazie badań przedklinicznych.

Badaczki z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego we współpracy z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie opracowały nowy sposób docierania do komórek nowotworowych.

Nasz preparat opiera się na przełomowej metodzie dostarczania leków bezpośrednio do komórek rakowych, koncentrując się na celowanym leczeniu nowotworów. W przypadku raka jajnika, komórki nowotworowe mają tendencję do rozprzestrzeniania się w obrębie jamy brzusznej. Co istotne, komórki te wytwarzają wokół siebie substancje zwane mucynami – białka, które tworzą osłonę śluzową wokół komórek rakowych. Zdrowe komórki jamy brzusznej nie wydzielają mucyn, co umożliwia nowym nanocząstkom celowanie wyłącznie w komórki rakowe poprzez rozpoznawanie tych białek – tłumaczy dr inż. Agnieszka Piegat.

Badania nad specyfikiem mają swój początek w ramach prac w programie LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Tamten projekt dotyczył tworzenia celowanych nośników leków. Pierwsze nanocząstki opracowane zostały z myślą o leczeniu choroby wrzodowej żołądka i walce z bakterią Helicobacter pylori. Poźniej szczecińskie badaczki  zaczęły zamykać w tych nośnikach również karboplatynę – popularny lek stosowany w terapii raka jajnika.

Zakończył się już etap badań na zwierzętach. Wyniki są bardzo obiecujące. Zaobserwowano zahamowanie wzrostu guzów oraz lepszą ogólną kondycję zwierząt poddanych terapii w porównaniu z tradycyjnym podawaniem leku. W tej chwili analizowane jest rozprzestrzenianie się leków w organizmie oraz wpływ leczenia m.in. na organy wewnętrzne czy florę jelitową.

źródło: ZUT

Dyskusja (0 komentarzy)