Aktualności
Badania
15 Lipca
Fot. Maciej Talar/KSAF AGH
Opublikowano: 2020-07-15

Badają wpływ promieniowania kosmicznego na komórki nowotworowe

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie wypuścili do stratosfery balon z komórkami nowotworowymi na pokładzie. Eksperyment ma pokazać, jaki wpływ ma na nie promieniowanie kosmiczne.

Lot odbył się w ramach konkursu Global Space Balloon Challenge 2020. Studenci z koła naukowego AGH Space Systems zamierzają sprawdzić i opisać wpływ promieniowania kosmicznego na komórki nowotworowe, ze szczególnym uwzględnieniem ich zdolności do rozmnażania. Cały eksperyment został przeprowadzony za pomocą ich autorskich urządzeń, m.in. usprawnionej wersji licznika Geigera. Na pokładzie gondoli wypuszczonej do stratosfery znalazły się urządzenia zbierające dane lotu (m.in. trasę, maksymalną wysokość, prędkość, przyspieszenie), a także mierzące warunki pogodowe takie jak temperatura. Umieszczono również autorskie systemy lokalizacji gondoli, a także aparat wraz z urządzeniem przesyłającym na bieżąco obrazy ze stratosfery.

Balon studentów AGH rozpoczął swój blisko dwugodzinny lot na Pustyni Błędowskiej, a wylądował w okolicy Dobczyc – 60 kilometrów od miejsca startu. Zdjęcia z pokładu gondoli najdalej w Polsce zostały odebrane przez krótkofalowców z Łodzi i okolic Warszawy. Stratostat wzbił się na wysokość ok. 26 km, gdzie jego powłoka pękła, a gondola na spadochronie powróciła na ziemię.

Wyniki eksperymentu na komórkach nowotworowych będą znane za około 10 dni. Tego typu badania możliwe były dzięki współpracy z naukowcami z Katedry Biochemii i Neurobiologii Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. Inspirację stanowił niedawny projekt dr. Joshui Chou i jego zespołu z University of Technology Sydney, w którym badał on oddziaływanie mikrograwitacji na komórki rakowe. W wyniku eksperymentu zespołu z Australii 80% badanych komórek nowotworowych przestało się ze sobą komunikować, a to z kolei bardzo obiecujący kierunek rozwoju medycyny.

Studenci z AGH już po raz czwarty wzięli udział w międzynarodowym konkursie lotów balonem stratosferycznym Global Space Baloon Challenge. Przed czterema laty byli najlepsi. W ubiegłym roku zajęli drugie miejsce w kategorii Best Educational Initiative. Wówczas eksperyment polegał na zbadaniu wpływu warunków kosmicznych na pszczoły miodne.

AGH Space Systems to studencki zespół konstrukcyjny działający od 2014 roku przy Akademii Górniczo-Hutniczej, zajmujący się rozwijaniem technologii przemysłu kosmicznego. Budują rakiety, łaziki marsjańskie, lądowniki planetarne, system pionowego startu – pionowego lądowania oraz gondole balonów stratosferycznych.

MK, źródło: AGH

Dyskusja (0 komentarzy)