Aktualności
Badania
31 Lipca
Fot. Marcin Boduszek
Opublikowano: 2023-07-31

Bakterie z miejskiego basenu pod lupą studentów Uniwersytetu Szczecińskiego

Pałeczki ropy błękitnej występujące na miejskim basenie wezmą pod lupę studenci Uniwersytetu Szczecińskiego. Ich badania ułatwią zarządcy kąpieliska ewentualne usunięcie bakterii z obiektu, dzięki czemu będzie on rzadziej zamykany.

Antygen – Studenckie Koło Naukowe Mikrobiologów i Immunologów działające na Uniwersytecie Szczecińskim zostało jednym z laureatów trzeciej edycji ministerialnego programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”. Inicjatywa ta ma na celu pomoc kołom naukowym działającym na uczelniach w realizacji innowacyjnych projektów i podniesieniu jakości działalności tych kół oraz usprawnieniu mechanizmu transferu technologii i rozwiązań technicznych powstałych w ramach ich działalności do sfery gospodarczej.

Studenci ze Szczecina otrzymali ponad 63 tys. zł na poszukiwanie wydajnych producentów piocyjaniny na kąpielisku miejskim w Szczecinie. Badania dotyczą występowania w zbiornikach wodnych bakterii pseudomonas aeruginosa zwanej pałeczką ropy błękitnej. To bakteria o dwóch twarzach: z jednej strony jest oportunistycznym patogenem wywołującym zakażenia szpitalne, a z drugiej – drobnoustrojem o szerokim potencjale biotechnologicznym. W związku z powszechnym jej występowaniem w środowisku naturalnym konieczne jest monitorowanie wody w kąpieliskach miejskich w celu zapewnienia bezpieczeństwa korzystającym, w szczególności osobom z grup ryzyka (pacjenci z cukrzycą, mukowiscydozą i w stanie immunosupresji). Zamknięcia kąpielisk spowodowane wykryciem pałeczki ropy błękitnej stanowią problem, który można rozwiązać poprzez odnalezienie i kontrolowanie rezerwuarów tej bakterii.

Nasze badania pozwolą na ustalenie, w których miejscach na basenie może znajdować się poszukiwana bakteria i dzięki temu ułatwimy zarządcy jej ewentualne usunięcie. Z kolei skuteczne usunięcie bakterii spowoduje, że basen będzie zamykany rzadziej, a korzystający z niego dostaną gwarancję, że odpoczynek w takim miejscu jest bezpieczny pod względem sanitarnym – tłumaczy dr inż. Adrian Augustyniak, opiekun naukowy 13-osobowego koła.

W trzeciej odsłonie programu wpłynęło 308 wniosków. Do finansowania zakwalifikowano ponad połowę z nich (174) o łącznej wartości przeszło 9,7 mln zł. To rekord – w premierowej odsłonie do studenckich innowatorów trafiło ponad 6,5 mln zł, w drugiej – niespełna 6 mln zł. Autorami projektów są studenci 61 uczelni. Na liście beneficjentów dominują: Śląski Uniwersytet Medyczny (10), Warszawski Uniwersytet Medyczny (9), Politechnika Wrocławska (8), Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (8), Politechnika Poznańska (8).

MK

Dyskusja (0 komentarzy)