Aktualności
Badania
30 Października
Fot. Skanska
Opublikowano: 2018-10-30

Beton antysmogowy

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej stworzyli wyjątkową nawierzchnię z betonu o właściwościach antysmogowych. Została położona przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie, gdzie zlokalizowany jest projekt biurowy Generation Park.

Innowacyjność rozwiązania opiera się na właściwościach fotokatalitycznych. Zastosowanie specjalnej mieszanki składników sprawia, że dzięki oddziaływaniu promieni słonecznych możliwa staje się redukcja tlenków azotu pochodzących ze spalin samochodowych, które szczególnie negatywnie wpływają na układ oddechowy. Szkodliwe związki są rozkładane na neutralne dla zdrowia na powierzchni betonu. Co więcej, ta nowa forma betonu ma również właściwości samooczyszczające, antybakteryjne i antygrzybiczne.

Do stworzenia tego rozwiązania przyczyniło się dwoje pracowników naukowych Politechniki Warszawskiej. W ramach wspólnego projektu wdrożeniowego prodziekan ds. studenckich dr inż. Wioletta Jackiewicz-Rek oraz mgr inż. Karol Chilmon uczestniczyli w przygotowaniu materiału do badań mikroskopowych oceniających wpływ technologii na zdrowie, badaniu wpływu warunków eksploatacji kostki na skuteczność redukcji zanieczyszczeń oraz wykonaniu analizy wyników badań skuteczności redukcji NOx w powietrzu, jak również w opracowaniu koncepcji wdrożenia.

Stworzony produkt jest nieocenioną pomocą w zwalczaniu smogu pochodzącego z emisji spalin samochodowych. Ma on bezpośredni związek ze wzmożonym ruchem przy głównych arteriach komunikacyjnych. Z tego względu odcinek testowy kooperanci projektu – firmy Skanska i Górażdże – zaplanowali w okolicach ruchliwego ronda Daszyńskiego w Warszawie. Na potrzeby badań powstał chodnik o powierzchni 350 metrów kwadratowych. Dzięki pozytywnym wynikom, docelowo między biurowcami Generation Park, z zielonego betonu powstanie plac o powierzchni boiska piłkarskiego. Obecnie beton pozwala na zmniejszenie stężenia dwutlenku azotu o 30%. Po powstaniu w okolicy zwartej zabudowy jest szansa na podniesienie tego wyniku – badania laboratoryjne wykazały skuteczność ok. 70% redukcji.

MK

(Źródło: PW)

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~Tomasz.N 13.11.2018 11:50

    Bardzo ciekawe rozwiązanie, warte uwagi. Uważam, że inwestycja w taki materiał jest przyszłościową opcją i zastanawiam się kiedy pojawi się w asortymencie naszych producentów np. https://budet.pl/