Aktualności
Badania
26 Czerwca
Opublikowano: 2018-06-26

Bioniczna trzustka

Grupa polskich naukowców pracuje nad stworzeniem bionicznej trzustki, której wykorzystanie zastąpi kiedyś konieczność przewlekłej insulinoterapii. Bioniczna trzustka ma być drukowana na specjalnej drukarce 3D pod kątem konkretnego pacjenta.

Cukrzyca jest jedna z chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że z powodu schorzeń z nią związanych cierpi na świecie około 400 mln ludzi, a Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ocenia, że do 2040 roku ich liczba wzrośnie do 640 mln. W Polsce cierpi na tę chorobę około 3 mln osób. Sposobem na walkę z nią jest skomplikowany i nie zawsze skuteczny przeszczep trzustki. Problemem jest także brak organów do transplantacji. Dlatego grupa polskich uczonych pod kierunkiem chirurga transplantologa dr. hab. med. Michała Wszoły prowadzi prace przy unikalnym projekcie badawczym „Biodrukowanie 3D rusztowań z wykorzystaniem żywych wysp trzustkowych lub komórek produkujących insulinę w celu stworzenia bionicznej trzustki”. To unikalny na skalę światową program badawczy, a polska grupa jest w czołówce ośrodków zajmujących się tą tematyką.

Bioniczna trzustka ma być drukowana na specjalnej drukarce 3D i będzie spersonalizowana. Taki bioniczny organ nie tylko zapobiegnie rozwojowi powikłań związanych z cukrzycą, ale przede wszystkim spowoduje, że chory nie będzie musiał czekać na narząd do przeszczepu i brać leków zabezpieczających przed odrzutem.

Biodrukowanie tkanek jest obiecującą i coraz bardziej rozpowszechnioną metodą, stosowaną w medycynie eksperymentalnej. Dotąd udało się przeszczepić pęcherz i tchawicę wykonane na drukarkach.

Do drukowania bionicznej trzustki potrzebna jest wysokospecjalistyczna drukarka 3D, która pozwoli na sterylny druk płatków trzustkowych. Koszt takiego urządzenia to 140 tys. zł. Powstała w 2009 roku Fundacja Badań i Rozwoju, zajmująca się głównie działalnością edukacyjną i badawczą w zakresie nauk medycznych oraz chemicznych, prowadzi zbiórkę na jej zakup w ramach kampanii #Pomóżnamruszyćzrobotą. Do akcji można dołączyć, wchodząc na stronę https://fundacjabirn.pl/wspieraj-drukarke-3d/.

Jeśli program się powiedzie, już za trzy lata będzie można rozpocząć badania kliniczne z udziałem chorych.

Badania nad bioniczną trzustką prowadzi konsorcjum Bionic, którego liderem jest Fundacja Badań i Rozwoju Nauki, udziałowcami konsorcjum są: Warszawski Uniwersytet Medyczny, Politechnika Warszawska, Instytut Biologii Doświadczalnej PAN, prywatna spółka Medispace Sp. z.o.o. oraz Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus. Projekt otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

JK

(Źródło: PAP)

Dyskusja (0 komentarzy)