Aktualności
Badania
02 Sierpnia
Źródło: www.pcinn.org
Opublikowano: 2022-08-02

Biszkopty bez glutenu, laktozy i białka zwierzęcego

Nad biszkoptami wolnymi od glutenu, laktozy, sacharozy i GMO pracują naukowcy z Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie i Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ich projekt otrzymał ponad 180 tys. dofinansowania w ramach Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.

W ostatnich latach coraz więcej osób skarży się na nietolerancję glutenu i laktozy, w wyniku czego są zmuszone do znacznego ograniczenia swojej diety, rezygnując z produktów zawierających te składniki. Realizowany obecnie projekt naukowców z Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie i Uniwersytetu Rzeszowskiego wychodzi temu naprzeciw.

Opracowujemy innowacyjną recepturę na wyrób biszkoptów wolnych od glutenu, laktozy, sacharozy, GMO i o podwyższonych wartościach prozdrowotnych. Produkt będzie zatem dedykowany nie tylko osobom z chorobami metabolicznymi, ale także tym, którzy są zainteresowane bezpiecznym i zdrowym żywieniem – wyjaśnia dr hab. inż. Barbara Krochmal-Marczak, prof. KPU, lider zespołu.

W aktualnie dostępnej ofercie żywności bezglutenowej i bez laktozy występuje niedobór składników pokarmowych, m.in. żelaza, cynku, magnezu, witamin z grupy B, błonnika pokarmowego i prowitaminy A. Podkarpaccy naukowcy podejmują próby wypieku biszkoptów z mąk bezglutenowych, czyli z mąki z prosa, ziemniaczanej, ciecierzycy i mąki ryżowej.

Do podstawowej receptury będziemy dodawać mąkę batatową i ekstrakty z naturalnych surowców roślinnych, które podwyższą wartość prozdrowotną produktu – dodaje Krochmal-Marczak.

Biszkopty opracowywane w Krośnie i Rzeszowie, w przeciwieństwie do produktów dostępnych na rynku, nie będą zawierały sacharozy, która zostanie zastąpiona naturalnymi związkami cukrowymi o niskim indeksie glikemicznym. Dodatkowo będą one charakteryzować się zwiększonym o min. 10% poziomem błonnika pokarmowego oraz białka roślinnego w porównaniu do obecnych biszkoptów bezglutenowych. Dzięki temu będą mogły być spożywane również przez osoby preferujące dietę wegańską.

Technologia opracowywana przez naukowców z KPU i URz wpisuje się w najnowsze trendy rynkowe. Producenci żywności poszukują innowacyjnych rozwiązań pozwalających na wprowadzenie nowych produktów, w tym wyrobów ciastkarskich. Po zakończeniu badań podejmiemy działania zmierzające do wdrożenia tego rozwiązania dla przemysłu – zapowiada Sławomir Chrobak, specjalista ds. rozwoju technologii PCI.

Projekt otrzymał ponad 186 tys. zł. dofinansowania w ramach III naboru do Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.

MK, źródło: PCI

 

Dyskusja (0 komentarzy)