Aktualności
Badania
07 Kwietnia
Fot. Paweł Jankowski
Opublikowano: 2022-04-07

Bobot 2.0 będzie wspierał pacjentów i personel medyczny

Naukowcy z Politechniki Białostockiej skonstruowali robota, który ma wspierać pacjentów oraz personel medyczny. Bobot 2.0 może się komunikować, zapewnić rozrywkę, ale i wykonać drobne badania diagnostyczne.

„Bardzo lubię pomagać pacjentom”, „Pielęgniarki są bardzo miłe” – takie słowa można usłyszeć w szpitalu MSWiA w Białymstoku, gdzie testy przechodzi Bobot 2.0. Mobilny robot może jednak nie tylko się komunikować, ale również wspierać pracę personelu medycznego. Zapewnia rozrywkę, ale i wykonuje drobne badania diagnostyczne. Powstał z myślą o ciężko chorych pacjentach, pozostających w izolacji ze względu na koronawirusa. Stworzyli go pracownicy oraz absolwenci Politechniki Białostockiej – wywodzący się z międzywydziałowego koła naukowego Grupa Technologii Mobilnych. Wkrótce planowane jest podłączenie robota do sieci szpitalnej, przez co uzyska niemal nieograniczony zasięg na terenie całej placówki medycznej.

Nasza konstrukcja nosi roboczą nazwę Robot 2.0. Jest to zdalnie sterowany robot, na którego pokładzie znajduje się m.in. sprzęt multimedialny, kamera termowizyjna oraz aparatura umożliwiająca zdalną transmisję obrazu i dźwięku. Dzięki temu pielęgniarka i lekarze będą mogli przeprowadzić wywiad z pacjentem, a także proste badania diagnostyczne, takie jak pomiar pulsu czy wykonanie zdjęcia termograficznego – wyjaśnia dr inż. Mirosław Kondratiuk z Wydziału Mechanicznego, koordynator modułu Bobot 2.0 w projekcie „PROTECT MED”.

Robotowi nadano cechy ludzkie. Widać to zarówno w wyglądzie, jak i prostym wyrażaniu emocji poprzez wyświetlanie zabawnych emotikonów, a także syntezę mowy. Robot wypowie dowolną kwestię, którą mu się zaprogramuje. Włada różnymi językami, a możliwości jego personalizacji są ogromne.

Personel może komunikować się z pacjentem, nie wchodząc do sali, co jest szczególnie istotne w dobie pandemii. Nie chcemy, żeby pacjent tracił możliwość bliskiego kontaktu z personelem, więc pozwalamy na przekazanie głosu, a w kolejnych krokach także obrazu dwukierunkowego, co częściowo może zastąpić bezpośredni kontakt. Ponadto systemy multimedialne umożliwiają wyświetlanie filmu czy dostarczanie informacji prozdrowotnych ­­­– podkreśla Marcin Żukowski, absolwent Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej.

A jak wyglądały próby na oddziale? Inteligentny robot kulturalnie się przywitał i szybko zgromadził wokół siebie sporą rzeszę zainteresowanych. Jego opływowa forma, słoneczny kolor i przyjazny interfejs zjednał sobie sympatię pań pielęgniarek, choć i sami pacjenci, mimo że w starszym wieku, reagowali bardzo pozytywnie na elektronicznego opiekuna. Urządzenie poruszało się po salach szpitalnych, a kamera termowizyjna umożliwiała połączenie z chorymi. Pielęgniarki początkowo z obawą podchodziły do samodzielnego sterowania urządzeniem, ale wkrótce przejęły panel sterowania, by w praktyce sprawdzić, jak robot wykonuje podstawowe badania diagnostyczne.

Robot powstał w ramach programu „PROTECT MED”. Jest jednym z rozwiązań opracowanych przez naukowców z PB. Na etapie realizacji są projekty: MedTAB (bezobsługowa rejestracja w szpitalu), RobUV (robot automatyczny, który dezynfekuje powierzchnie oraz powietrze za pomocą promieniowania UV-C) oraz specjalna aplikacja na smartfony (do samodzielnego poruszania się po terenie szpitala).

MK, źródło: PB

Dyskusja (0 komentarzy)