Chryzantemy należą do jednych z najpopularniejszych w Polsce roślin ozdobnych kupowanych tradycyjnie w okolicach dnia Wszystkich Świętych, a także coraz chętniej stosowanych jako dekoracje ogrodów, domów oraz jako elementy bukietów. Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy jest jedynym ośrodkiem w Polsce, w którym prowadzi się nieprzerwanie od ponad 30 lat badania nad hodowlą tych kwiatów.
Na świecie chryzantemy nieustannie zajmują czołowe miejsca w rankingach dotyczących liczby sprzedanych roślin – ustępują tylko różom. Badania zapoczątkowane na UTP przez prof. Marka Jerzego i kontynuowane przez prof. Małgorzatę Zalewską bazowały na indukowaniu mutacji. Nazwy nowych odmian chryzantem podkreślają ich polskie pochodzenie i przyczyniają się do promocji miasta, regionu i kraju, są to: ‘Polka’, ‘Bydgoszczanka’, ‘Kujawianka’, ‘Łuczniczka’, Pomorzanka’, ‘Brda’, ‘Wda’, ‘Tucholanka’, ‘Wisła’ a także odmiany nazwane na cześć pierwszych bydgoskich hodowców chryzantem ‘Profesor Zalewska’ oraz ‘Profesor Jerzy’. Te dwie ostatnie odmiany uzyskały w tym roku wpis do Księgi Ochrony Wyłącznego Prawa (odpowiednik patentu dla roślin).
Wyhodowanie i wpisanie nowych odmian do Księgi Ochrony Wyłącznego Prawa stanowi pierwszy krok do ich komercjalizacji, co niesie nadzieję na przełamanie monopolu zagranicznych hodowców na polskim rynku i wprowadzenie do handlu rodzimych odmian. Prace hodowlane nad kolejnymi odmianami chryzantem w UTP ciągle trwają. Chryzantemy wyhodowane przez zespół badawczy z Bydgoszczy należą do grupy odmian średniokwiatowych, nadają się do uprawy sterowanej i mają wysokie walory dekoracyjne. Dobrze prezentują się w zestawieniu lub pojedynczo. W celu szybkiego namnażania tych wyjątkowych genotypów stosuje się nowoczesne metody in vitro, dzięki którym w krótkim czasie można uzyskać tysiące roślin.
Twórczynie odmian – dr inż. Natalia Miler oraz dr inż. Anita Woźny z Pracowni Roślin Ozdobnych Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii, wciąż z zapałem hodują nowe chryzantemy. Obecnie jest ich 11 i co roku przybywają nowe. Tworzone są tradycyjnie, na drodze krzyżowania lub metodami biotechnologicznymi – z wykorzystaniem mutagenezy indukowanej in vitro.
Michał Grzybowski, źródło: UTP