Aktualności
Badania
04 Grudnia
Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Opublikowano: 2023-12-04

„Cyfrowy bliźniak” pomoże monitorować cyklony, susze i powodzie

Nad wirtualną repliką atmosfery, oceanów i powierzchni lądowych pracują naukowcy z Polski i Chin. „Cyfrowy bliźniak” ma posłużyć do symulacji i przewidywania m.in. pogodowych i klimatycznych scenariuszy.

Szybki postęp technologiczny, który obserwujemy w ostatnich latach, spowodował nie tylko rozwój technologii kosmicznych, informacyjno-komunikacyjnych czy sztucznej inteligencji, ale też stał się jedną z przyczyn dotkliwych i zintensyfikowanych klęsk żywiołowych oraz katastrof spowodowanych przez człowieka. A zmiany klimatu i związane z nimi ekstremalne zjawiska pogodowe to jedno z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. Projekt „cyfrowego bliźniaka” realizowany przez naukowców z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz badaczy z China University of Mining and Technology to próba sprostania tym wyzwaniom. Przedsięwzięcie wpisuje się w założenia inicjatywy Destination Earth Komisji Europejskiej.

Celem jest uzupełnienie wirtualnej repliki obiektów i systemów ziemskich, m.in. atmosfery, oceanów i powierzchni lądowych. By uzyskać potrzebne do tego dane w czasie rzeczywistym projekt przewiduje wykorzystanie systemów satelitarnych do monitorowania i badania systemów ziemskich (teledetekcja GNSS), wspomaganych przez sztuczną inteligencję – tłumaczy prof. Witold Rohm z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Teledetekcja GNSS polega bowiem na wykorzystaniu danych z nawigacyjnych systemów satelitarnych do monitorowania i badania systemów ziemskich, takich jak atmosfera i oceany. Dane te mogą zostać wykorzystane do ulepszenia modeli pogodowych i klimatycznych, które są kluczowe dla przewidywania ekstremalnych zjawisk pogodowych i zrozumienia trajektorii zmian klimatu.

Nasz projekt to również szansa na symulacje różnych scenariuszy i testowania potencjalnych rozwiązań. Badania te mogą mieć wpływ na naszą przyszłość nie tylko w zakresie ochrony przed zmianami klimatu czy załamaniem systemów gospodarczych, ale również rozwoju technik przetwarzania danych w komputerach dużej mocy i rozwoju technik teledetekcji – przewiduje naukowiec UPWr.

Projekt „Nowe horyzonty obserwacji troposferycznych z wykorzystaniem nowej generacji satelitów GNSS, sieci konstelacji satelitów i sztucznej inteligencji” będzie realizowany w ramach konkursu SHENG. To wspólne przedsięwzięcie Narodowego Centrum Nauki i National Natural Science Foundation of China. W trzeciej edycji finansowe wsparcie otrzymało 13 polsko-chińskich zespołów. Wrocławscy badacze otrzymali na swoje badania ponad 1,6 mln zł.

GaL, źródło: UPWr

Dyskusja (0 komentarzy)