Cztery zespoły badawcze z Polski znalazły się wśród laureatów kolejnego konkursu organizowanego przez konsorcjum HERA (Humanities in the European Research Area) – poinformowało Narodowe Centrum Nauki. W konkursie „Public Spaces: Culture and Integration in Europe” złożono 203 międzynarodowe wnioski badawcze, z których 20 otrzymało finansowanie w wysokości ponad 18 milionów euro.
HERA to międzynarodowe konsorcjum instytucji z różnych krajów zajmujących się finansowaniem badań humanistycznych. W rozstrzygniętym konkursie mogli wziąć udział naukowcy z 24 krajów. O środki ubiegały się konsorcja złożone z przynajmniej 4 zespołów badawczych z różnych krajów, w tym pozaakademickich, np. muzeów, organizacji pozarządowych i mediów. Polscy naukowcy uczestniczyć będą w czterech projektach:
Projekt ma na celu zbadanie wkładu Romów w rozwój europejskiej kultury. Polski zespół zajmie się ich udziałem w muzyce, ze szczególnym uwzględnieniem ich miejsca w przestrzeni miejskiej europejskich metropolii zarówno w przeszłości, jak i obecnie. Oprócz m.in. Austro-Węgier czy Cesarstwa Rosyjskiego naukowcy przyjrzą się też wątkowi cygańskiego flamenco w Hiszpanii.
Naukowcy z dziedziny medycyny, nauk humanistycznych, prawa medycznego, bioetyki, filozofii, antropologii i etnologii przyjrzą się niezbadanemu dotąd w sposób systematyczny problemowi nierównego dostępu do usług zdrowotnych dla różnych grup ludności w czterech krajach, z których pochodzą beneficjenci projektu.
Naukowcy zbadają, w jaki sposób zarządza się, prezentuje i negocjuje znaczenie różnorodności kulturowej w kontekście festiwali muzycznych, biorąc pod uwagę perspektywę różnych aktorów: organizatorów, przedstawicieli obsługi festiwalowej, artystów, publiczności i miejscowej wspólnoty.
W ramach projektu analizie poddane zostaną relacje pomiędzy oficjalnymi i nieoficjalnymi praktykami, procesami i dyskursami, w ramach których (re)negocjonowana jest kategoria przynależności w zróżnicowanej kulturowo Europie. Realizowane w Polsce badania skupią się wokół roli odgrywanej przez religijne instytucje migranckie: cerkwie, kościoły, meczety i pagody, w procesie negocjowania przez migrantów własnej miejsca w przestrzeni publicznej.
MK