Aktualności
Badania
10 Lutego
Opublikowano: 2017-02-10

Derotator z GUMed

Nowatorskie narzędzie chirurgiczne służące do operacyjnego leczenia skolioz, zostało zarejestrowane jako wzór przemysłowy w European Union Intellectual Property Office (EUIPO).

Skolioza to najprościej rzecz ujmując wielopłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa, któremu towarzyszy rotacja kręgów powodująca zarówno deformacja w płaszczyźnie poziomej jak i wygięcie do tyłu lub przodu. Wiąże się to z osłabieniem mięśni przykręgosłupowych po jednej ze stron kręgosłupa i skróceniu mięśni przykręgosłupowych po stronie przeciwnej. Tego typu schorzenia można leczyć operacyjne. Nowatorskie narzędzie chirurgiczne – derotator, którego twórcą jest dr hab. Rafał Pankowski z Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, uczyni takie zabiegi bezpieczniejszymi i efektywniejszymi.

Derotator służy określeniu krytycznej siły korekcyjnej, jaką można zastosować podczas operacji skolioz oraz wyznaczeniu współczynnika bezpieczeństwa i bezpiecznego momentu derotacji bezpośredniej w akceptowalnym zakresie. Do opracowanie tego narzędzia skłoniły dr Panowskiego niewystarczające efekty dotychczasowych metod oferowanych w Polsce i w Europie. Poszukiwał możliwości udoskonalenia metody derotacji bezpośredniej kręgosłupa w operacyjnym leczeniu skolioz, mającej niezwykle istotny wpływ na wyniki leczenia. Wcześniej w technice operacyjnej stosowano forsowny manewr derotacji bezpośredniej, której bezpieczny zakres szacowano w oparciu jedynie o własne, subiektywne wyczucie i doświadczenie chirurga. Obawiając się przekroczenia naturalnych oporów kręgosłupa, co mogłoby prowadzić do złamania, dr hab. Rafał Pankowski postanowił obiektywne zbadać, jaki jest graniczny zakres derotacji.

Zaprojektował badanie biomechaniczne krytycznego momentu siły derotacji bezpośredniej kręgosłupa możliwego do zastosowania w operacyjnym leczeniu skoliozy. Przeprowadził cykl badań eksperymentalnych na zwłokach w Zakładzie Medycyny Sądowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz w laboratoriach firmy LfC w Zielonej Górze. Eksperymenty polegały na symulacji derotacji bezpośredniej na zwłokach młodych ludzi w celu określenia krytycznej siły korekcyjnej, jaką można zastosować podczas operacji skolioz.

Dzisiaj derotator jest wykorzystywany podczas operacji skolioz w Klinice, a dotychczasowe doświadczenia pozwalają stwierdzić, że derotacja skoliozy z użyciem derotatora Pankowskiego jest możliwa w znacznie większym zakresie niż poprzednio.

Jk

(źródło: GUMed)

Dyskusja (0 komentarzy)