Aktualności
Badania
19 Lutego
Źródło: www.agh.edu.pl
Opublikowano: 2019-02-19

Deskorolka niczym poduszkowiec

Studenci z Koła Naukowego Mechaników Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie budują hoverboard, czyli elektroniczną deskorolkę, poruszającą się na poduszce powietrznej. Opiekunem naukowym pracy jest dr inż. Krzysztof Zagórski.

Zespół projektowy o nazwie AGH Hoverboard Team skupia obecnie siedmiu studentów kształcących się na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH. Pomysłodawcą i liderem jest Andrzej Frączek, student II roku inżynierii mechatronicznej, który zaciekawił swoim pomysłem kolegów z KNM AGH. W tym roku studenci planują wykonać model klasycznego poduszkowca o wymiarach: 80 cm (dł.) × 40 cm (szer.) oraz 5 kg wagi, a w następnym, na bazie wykonanych wcześniej pomiarów, przystąpić do budowy deskorolki zdolnej unieść człowieka.

W tej chwili maszyna znajduje się na końcowym etapie projektowania, wprowadzane są ostatnie poprawki i dokonywane niezbędne pomiary. Jednocześnie zespół rozpoczyna już kompletowanie komponentów urządzenia niezbędnych do budowy pojazdu. Sporym wyzwaniem w obecnej fazie prac jest zapewnienie jak największego ciśnienia wewnątrz urządzenia. Utrzymanie stabilnej poduszki, obok małej zwrotności i trudności z pokonywaniem pochyłości terenu, stanowią bowiem jedne z wad poduszkowców. Zaletami są z kolei duża prędkość, operowanie w ciężkich warunkach atmosferycznych, a także możliwość poruszania się po wszelkiego rodzaju powierzchniach oraz pokonywania niewielkich przeszkód terenowych bez konieczności ich omijana.

AGH Hoverboard Team planuje zaprezentować model na Konferencji Studenckich Kół Naukowych, a w następnych latach  wystartować na zawodach.

Źródło: AGH

 

Dyskusja (0 komentarzy)