Aktualności
Badania
05 Września
Źródło: iczmp.hosting.m4u.pl
Opublikowano: 2018-09-05

Długotrwała dieta uboga w węglowodany szkodzi

Makarony, winogrona, frytki to jedne z tych produktów bogatych w węglowodany, o których na diecie trzeba zapomnieć. Tymczasem, jak wynika z badań zespołu prof. Macieja Banacha z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, długotrwała dieta z niską zawartością węglowodanów, stosowana przez długi czas jest niekorzystna dla zdrowia, ba, może skrócić życie.

Zespół prof. Macieja Banacha, dyrektora Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki przy UM w Łodzi, przeanalizował dane zgromadzone w latach 1999-2010 w USA w programie „National Health and Nutrition Examination Survey”, którymi objęto prawie 25 tys. osób. Zdaniem profesora dane są wiarygodne z uwagi na to, że sposób odżywiania się uczestniczących w nich osób codziennie był kontrolowany przez specjalistów.

Analiza wykazała, że długotrwała dieta z niską i bardzo niską zawartością węglowodanów – poniżej 215 g/dobę – stosowana przez długi okres, powyżej 6 lat, zwiększa o 32% śmiertelność. W przypadku nowotworów ryzyko zgonu jest o 36% większe, a zagrożenie śmiercią na skutek chorób sercowo-naczyniowych, w tym zawału i udaru mózgu, wzrasta o 50%. Wyniki swoich analiz prof. Banach przedstawił pod koniec sierpnia podczas odbywającego się w Monachium kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC).

Wyniki te potwierdziła także przeprowadzona przez prof. Banacha i jego zespół metaanaliza siedmiu innych badań w różnych krajach, którymi objęto prawie 450 tys. osób. Z zawartych w nich obserwacji wynika, że długotrwała dieta niskowęglowodanowa o 15% zwiększa ryzyko zgonów ogółem, śmiertelność z powodu chorób sercowo-naczyniowych jest o 13% większa, a na skutek chorób nowotworowych – o 8%.

Wprawdzie, co przyznaje uczony, dieta niskowęglowodanowa pomaga zmniejszyć masę ciała, obniżyć poziom cukru i lipidów we krwi, zmniejsza otłuszczenie wątroby, lecz nie może być stosowana dłużej niż 6 do 12 miesięcy. Po tym okresie, powyżej jednego roku, może okazać się szkodliwa.

– Wyliczyłem, że w mojej diecie jest średnio 350-400 g węglowodanów dziennie, choć nie jem słodyczy i nie piję dosładzanych napojów. Lubię jednak dosładzać kawę i herbatę, a jedna łyżeczka cukru zawiera 5-10 g węglowodanów. Poza tym węglowodany są w pieczywie, makaronach, owocach i warzywach – wyjaśnia uczony.

Profesor uważa, że niekorzystne dla zdrowia są wszelkiego rodzaju restrykcyjne diety, eliminujące określone składniki pokarmowe. Najlepsza, jego zdaniem, jest dieta zbilansowana, w której niczego nie brakuje i niczego nie ma w nadmiarze.

Prof. Banach wraz ze swym zespołem w drugim badaniu wykazał, że korzystne dla zdrowia są produkty mleczne, ponieważ w sposób istotny zmniejszają ryzyko zgonu ogółem oraz z powodu udaru mózgu. Ale… nadmierne spożywanie mleka może się wiązać z 4% wzrostem ryzyka zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca.

JK

(Źródło: PAP)

Dyskusja (0 komentarzy)