Aktualności
Badania
09 Stycznia
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2023-01-09

Dofinansowanie Fundacji Gatesów dla spółki spin-off UW

Badacze ze spółki spin-off UW ExploRNA Therapeutics otrzymali dofinansowanie w wysokości ponad 813 tys. dolarów przyznane przez Fundację Billa i Melindy Gatesów na dalszy rozwój autorskiej technologii modyfikacji mRNA. Może ona zostać wykorzystana w leczeniu chorób wirusowych i nowotworowych.

Spin-off UW ExploRNA Theraputics otrzymał ponad 813 tys. dolarów na realizację projektu, którego celem jest weryfikacja opracowanej przez badaczy technologii polegającej na modyfikacji końca 5’ mRNA pod kątem jej zastosowań w leczeniu m.in. chorób wirusowych i nowotworowych.

Przyznanie grantu świadczy o tym, że jako spółka spin-off z Polski zostaliśmy zauważeni przez globalną organizację i nasze dotychczasowe wyniki zostały docenione – przekonuje prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii UW, prezes spółki ExploRNA Therapeutics. – Mamy nadzieję, że jest to pierwszy krok do tego, aby nasza technologia mogła zostać użyta w terapiach mRNA – dodaje.

Informacyjne RNA (mRNA) różnią się rodzajem pierwszego transkrybowanego nukleotydu. W mRNA do tej pory otrzymywanych najpowszechniej stosowaną metodą pierwszym transkrybowanym nukleotydem jest guanozyna. Zastąpienie ją innym nukleotydem zwiększa, nawet sześćdziesięciokrotnie, poziom biosyntezy białka w komórkach dendrytycznych, czyli komórkach kluczowych dla działania tzw. szczepionek przeciwnowotworowych.

Terapeutyczne mRNA to jeden z najintensywniej rozwijających się obszarów badawczych na polu walki z chorobami nowotworowymi, wirusowymi i rzadkimi chorobami genetycznymi. Jednym z głównych wyzwań w tej dziedzinie jest zminimalizowanie ilości mRNA przy jednoczesnym uzyskaniu wystarczającego efektu terapeutycznego. Nasze badania pokazują nowy kierunek w projektowaniu terapeutycznego mRNA – wyjaśnia prof. Jacek Jemielity.

Projekt realizowany we współpracy z Fundacją Billa i Melindy Gatesów będzie trwał 14 miesięcy. W ramach ufundowanego grantu spółka spin-off UW ExploRNA Therapeutics będzie współpracować z kanadyjską firmą Acuitas, która specjalizuje się w produkcji systemów dostarczania leków zawierających kwasy nukleinowe na bazie nanocząstek lipidowych. Dzięki nim szczepionki są w stanie wniknąć do komórek organizmu.

ExploRNA Therapeutics została założona w 2019 roku przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Celem jej działalności jest badanie skuteczności terapeutycznej nowych rozwiązań dotyczących modyfikowanego mRNA i wdrażanie ich w leczeniu. Technologia modyfikacji mRNA opracowana przez badaczy pozwala zmniejszyć dawkę mRNA w szczepionce, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie skutków ubocznych terapii oraz obniżenie kosztów wytworzenia szczepionki.

źródło: UW

 

Dyskusja (0 komentarzy)