Aktualności
Badania
30 Listopada
Opublikowano: 2017-11-30

Dokarmiają, badają, obrączkują. Na UwB rusza Akcja Karmnik

Studenci z Uniwersytetu w Białymstoku jak co roku włączają się do ogólnopolskiej Akcji Karmnik. Przez całą zimę będą dokarmiać ptaki, a przy okazji badać je i obrączkować. Pierwsze dokarmianie z obrączkowaniem odbędzie się w sobotę 2 grudnia.

Przygotowania do akcji rozpoczęły się już kilka dni temu: w pobliżu kampusu UwB stanęły karmniki, a w nich znalazło się pożywienie dla skrzydlatych gości. Główne pozycje menu to niesolone pestki słonecznika, jabłka i słoninka (także bez soli). Chodzi o to, by jeszcze przed rozpoczęciem odłowów przyzwyczaić ptaki do tego miejsca.

Począwszy od najbliższego weekendu co 2 tygodnie aż do 25 lutego studenci będą w sąsiedztwie karmników rozstawiać na kilka godzin specjalne ornitologiczne siatki. Będą one sprawdzane co godzinę. Jeśli w sieci złapią się ptaki, studenci zabiorą je w ciepłe miejsce, a tam opiszą schwytane okazy i założą im odpowiednie obrączki, po czym zwierzęta zostaną wypuszczone  na wolność.

Opisywanie i obrączkowanie ptaków będzie nadzorować Marta Drobińska, licencjonowana obrączkarka, absolwentka biologii na Uniwersytecie w Białymstoku. W akcji biorą  udział przede wszystkim członkowie Koła Naukowego Biologów UwB, ale dołączają do nich także inni żacy, a nawet uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Jeśli ktoś chciałby przyjrzeć się Akcji z bliska, poznać gatunki ptaków i zobaczyć jak wyciąga się je z sieci ornitologicznych, może skontaktować się z członkami Koła Naukowego Biologów UwB (knb@uwb.edu.pl).

Akcja Karmnik to ogólnopolskie przedsięwzięcie. Odbywa się w tych samych terminach w ok. 20 miejscach w kraju. Dzięki temu gromadzone są dane, które pozwalają nie tylko na określenie liczebności zimujących ptaków, ale także zbadanie wpływu warunków atmosferycznych na ich kondycję i przywiązanie do karmnika. W ubiegłym roku to właśnie Marta Drobińska ze swoim studenckim zespołem z KNB zaobrączkowała najwięcej ptaków – 709 (statystykę można znaleźć pod adresem http://akcjakarmnik.blogspot.com/).

Katarzyna Dziedzik

Fot. A. Mieczkowska

Dyskusja (0 komentarzy)