Preparat pielęgnujący skórę dla chorych po radioterapii zaprojektowała doktorantka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Wyniki jej badań opublikowało czasopismo „International Journal of Radiation Oncology Biology Physics”.
Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia, w 2020 roku zdiagnozowano ponad 19 milionów nowych przypadków nowotworów, z których najczęściej wykrywane to nowotwory piersi, płuc i jelita grubego. Co drugi z tych pacjentów poddawany jest radioterapii, a u około 90% z nich występuje ostry odczyn popromienny. Cierpi na nie co roku aż 8,5 mln chorych. Ostre popromienne zapalenie skóry jest najczęstszym działaniem niepożądanym zgłaszanym przez pacjentów poddawanych radioterapii.
Stan ich skóry ocenia się wizualnie za pomocą 4-punktowej skali EORTC (Europejskiej Organizacji Badań i Leczenia Raka) lub 5-punktowej skali CTCAE (Narodowego Instytutu Nowotworów w USA). Metoda ta cechuje się jednak dużym stopniem subiektywizmu. Nową, nieinwazyjną techniką łączącą obrazowanie i spektroskopię w celu analizy właściwości optycznych i spektralnych skóry jest obrazowanie hiperspektralne. Umożliwia ono nieinwazyjną ocenę głównych chromoforów tkankowych, czyli hemoglobiny i melaniny, umożliwiając obiektywną i powtarzalną analizę skóry.
Za pomocą tej metody dr inż. Joanna Kondziołka, doktorantka Wydziału Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, zaprojektowała, wdrożyła i dokonała oceny produktu kosmetycznego w formie aerozolowej przeznaczonej do pielęgnacji skóry narażonej na promieniowanie jonizujące.
Preparat ten pielęgnuje skórę chorych po radioterapii. Badania prowadzone były na kobietach chorujących na nowotwory piersi, ponieważ ta okolica jest uciążliwa w pielęgnacji i stosunkowo wrażliwa na promieniowanie jonizujące. Preparat służy do minimalizowania efektów ostrego odczynu popromiennego – wyjaśnia dr hab. Sławomir Wilczyński, kierownik Katedry i Zakładu Podstawowych Nauk Biomedycznych WNF SUM.
Jak dodaje, rozwiązanie stworzone przez jego doktorantkę może zmienić sposób, w jaki ocenia się i monitoruje odczyny popromienne skóry u pacjentów poddawanych radioterapii.
Wykorzystując metodę obrazowania hiperspektralnego, opracowaliśmy obiektywny i ilościowy sposób pomiaru stężenia hemoglobiny w skórze, co silnie koreluje ze stopniem reakcji popromiennej – tłumaczy Wilczyński. – Nasze badania otwierają drogę do spersonalizowanej opieki nad pacjentami onkologicznymi. Możliwość wczesnego wykrywania zmian, zanim pojawią się widoczne objawy kliniczne, to krok naprzód w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa i skuteczności leczenia. Prezentowane przez nas wyniki to dowód na to, że przechodzimy od skal jakościowych do obiektywnych pomiarów ilościowych, co stanowi przyszłość medycyny – podkreśla.
Wyniki badań śląskiego zespołu zostały opublikowane w jednym z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych w dziedzinie radioterapii onkologicznej – International Journal of Radiation Oncology Biology Physics.
MK, Agata Pustułka, źródło: SUM