Od października doktoranci zatrudnieni w Polpharmie będą pracować nad wyzwaniami badawczymi z obszaru chemii, farmacji i biotechnologii. W ramach programu doktoratów wdrożeniowych, zainicjowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, firma współpracuje m.in. z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Warszawskim.
„Doktoraty wdrożeniowe” to jeden ze sztandarowych programów Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina. Celem jest stworzenie doktorantom możliwości kształcenia się w ścisłej współpracy z zatrudniającym ich przedsiębiorcą lub podmiotem biznesowym, np. poprzez korzystanie ze sprzętu i zasobów firmy. Pozwala to z jednej strony na rozwój doktorantów i podnoszenie ich kwalifikacji, a z drugiej pomaga w rozwiązaniu problemu badawczego istotnego z punktu widzenia firmy. Program ma mieć realny wpływ na budowanie współpracy między środowiskiem naukowym i społeczno-gospodarczym.
Jak podkreśla Magdalena Rzeszotalska, Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej i CSR Polpharmy, aktywna współpraca z polskimi uczelniami, mająca na celu kształcenie wysoko wyspecjalizowanych ekspertów z dziedziny chemii i farmacji, doskonale wpisuje się w program doktoratów wdrożeniowych i w strategię budowania mostu pomiędzy nauką a biznesem. Dodaje, że zagadnienia, jakimi zajmą się doktoranci, są z jednej strony odzwierciedleniem potrzeb firmy, a z drugiej pozwalają na wykorzystanie unikalnych kompetencji kadry naukowej w obszarze farmacji i chemii organicznej i analitycznej. Wymienia m.in. optymalizacje procesów przygotowywania formulacji wybranych produktów czy analizy dotyczące substancji czynnych.
Wyniki II edycji programu resort nauki ogłosił w lipcu. Rekomendację otrzymało 78 instytucji, w tym m.in. Wydział Farmaceutyczny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Program skierowany jest do osób rozpoczynających studia doktoranckie. Głównym założeniem jest przygotowanie rozprawy doktorskiej, która usprawni działanie przedsiębiorstwa. Doktorant, pracując pod opieką dwóch opiekunów – naukowego i przemysłowego – ma za zadanie rozwiązać technologiczny problem, z jakim boryka się jego firma. Uczestnik programu otrzymuje wynagrodzenie za pracę w przedsiębiorstwie oraz stypendium z MNiSW.
MK
(Źródło: Polpharma)