Aktualności
Badania
01 Lutego
Źródło: pracownik.amu.edu.pl
Opublikowano: 2019-02-01

Domowy stetoskop

Poznańscy lekarze i naukowcy z Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu opracowali pierwszy na świecie inteligentny stetoskop do kontroli układu oddechowego. Aparat jest testowany i doskonalony przez ponad 50 lekarzy zarówno w Polsce, jak w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Grecji, Meksyku, Włoszech, Portugalii, Niemczech i Indiach.

Stetoskop przeznaczony jest do domowego użytku przez pacjentów. – Nowej generacji stetoskop może usprawnić podstawową opiekę medyczną. Jest już gotowy, ale jego wejście na rynek w Polsce i zagranicą, spodziewane jest w 2020 r. – mówi Wojciech Radomski ze start-upu StethoMe i pod taką nazwą oferowany jest aparat.

Jest to pierwszy na świecie tego typu aparat wyposażony w sztuczną inteligencję, który sam dokonuje wstępnej oceny, choć ostatecznie o rozpoznaniu decyduje lekarz. To urządzenie niewielkich rozmiarów, mieści się w dłoni. Podobnie jak tradycyjny stetoskop służy do oceny funkcjonowania układu oddechowego dzieci i dorosłych, jednak tym się od niego różni, że nagrywa, identyfikuje i klasyfikuje zarejestrowane dźwięki. Połączony jest z aplikacją w smartfonie, która podpowiada, w jakich miejscach na klatce piersiowej umieścić aparat podczas badania. Informuje też o tym, czy wszystko przebiega prawidłowo. Do aplikacji wpisywane są również niepokojące objawy, takie jak kaszel czy katar.

Po zakończeniu badania otrzymuje się ocenę, a jeśli pojawiały się jakieś nieprawidłowości sugestię kontaktu z lekarzem. Z kolei lekarz otrzymuje zapis badania zarówno w postaci dźwięku, jak i jego obraz graficzny, co ma ułatwić postawienie ostatecznej diagnozy. Aparat pokazuje też, gdzie występują świsty i rzężenia. Wszystko to jest możliwe dzięki algorytmom sztucznej inteligencji, które twórcy tego urządzenia stworzyli na podstawie bazy ponad 12 tys. nagrań.

– Z dotychczasowych prób wynika, że jego oceny stanu płuc są o 8 punktów procentowych trafniejsze niż lekarzy – mówi Wojciech Radomski. Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, dr Michał Sutkowski, uważa, że inteligentny stetoskop może się przyczynić do dalszego rozwoju telemedycyny ułatwiając pracę lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. – Wstępna ocena funkcjonowania układu oddechowego małego dziecka może uspokoić jego rodziców, że nie dzieje się nic poważnego, jak i znacznie zmniejszyć liczbę niepotrzebnych wizyt u lekarza, a jest ich sporo.

Zdaniem dr. Sutkowskiego inteligentny stetoskop, jako aparat przeznaczony do wstępnej diagnozy stanu płuc, powinien w przyszłości trafić do naszych domowych apteczek podobnie jak termometr.

Nowy stetoskop na razie będzie w naszym kraju oferowany przez ośrodki prywatnej służby zdrowia w ramach abonamentów medycznych. Prace nad inteligentnym stetoskopem są finansowane m.in. ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

JK

(Źródło: PAP)

Dyskusja (0 komentarzy)