Aktualności
Badania
07 Lutego
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2022-02-07

Dwa nowe związki do walki z wirusem HIV

Dwa nowe związki z potencjałem do wykorzystania w lekach przeciwwirusowych skutecznych w walce z HIV opracowali naukowcy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Śląskiego i Narodowego Instytutu Leków.

Naukowcy poszukują nowych związków, które okażą się skuteczne w walce z bakteriami i wirusami zagrażającymi zdrowiu i życiu człowieka. Choć obecnie najwięcej uwagi poświęca się koronawirusowi, nie powinniśmy zapominać o innych patogenach, które w przeszłości również były przyczyną globalnych epidemii. Do tej grupy należy wirus HIV. Atakuje on komórki systemu immunologicznego, w wyniku czego organizm człowieka stopniowo przestaje radzić sobie ze zwalczaniem zakażeń.

Jak podaje Krajowe Centrum ds. AIDS, od początku trwania tej epidemii w Polsce, a więc od 1985 roku, do końca 2020 roku w naszym kraju zarejestrowano 26 486 osób zakażonych wirusem HIV, z czego u 3 815 rozwinął się AIDS. Pod koniec października 2021 roku leczeniem objętych było ponad 14 tys. pacjentów, w tym 96 dzieci. Ze względu na mutacje wirusa, nadal prowadzone są badania naukowe mające na celu znalezienie skutecznych leków przeciwwirusowych. Dwa nowe związki, które mogłyby zostać wykorzystane w takich farmaceutykach, zostały zaproponowane przez zespół naukowców reprezentujących: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Narodowy Instytut Leków oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Substancje te oparte są na strukturze betuliny i triterpenu pentacyklicznego pochodzenia naturalnego. Związki z tej grupy wykazują silne działania m.in. przeciwnowotworowe, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Przedmiotem prowadzonych badań była fosfonowa pochodna kwasu 3-karboksyacylobetulinowego oraz fosforanowa pochodna 3-karboksyacylobetuliny. Porównując uzyskane aktywności anty-HIV z działaniem bewirimatu, pierwszego preparatu o nowym mechanizmie działania (inhibitor dojrzewania wirusa), który był poddawany badaniom klinicznym II fazy, stwierdzono, że fosforowe związki charakteryzuje, oprócz wysokiej aktywności biologicznej, również wyższa selektywność. Zaletą zaproponowanych rozwiązań jest ponadto uproszczony proces produkcji. Naukowcy wykorzystali bowiem odczynniki dostępne w handlu oraz użyli – jako głównego substratu – łatwo dostępną betulinę, którą można pozyskać z kory brzozy stanowiącej na przykład odpad przy produkcji papieru.

Obydwa związki, sposób ich otrzymywania, a także zastosowanie zostały objęte ochroną patentową.

źródło: UŚ

Dyskusja (0 komentarzy)