Aktualności
Badania
22 Sierpnia
Siedziba wydziałów Filologicznego i Historyczno-Socjologicznego UwB
Opublikowano: 2017-08-22

Dwa projekty Uniwersytetu w Białymstoku otrzymały ponad 1,7 mln zł z NPRH

Dwa projekty badawcze Uniwersytetu w Białymstoku otrzymały granty w ogólnopolskim konkursie „Dziedzictwo narodowe” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.

To granty na badania, które będą realizowane przez kilka lat. Kierownikiem pierwszego projektu jest ks. prof. dr hab. Wiesław Jan Przyczyna (nie jest zatrudniony na UwB), który razem z pracownikami UwB: ks. dr. hab. Markiem Ławreszukiem, kierownikiem Katedry Teologii Prawosławnej, dr Małgorzatą Kurianowicz i dr Anną Rygorowicz-Kuźmą,  będzie realizował na Wydziale Filologicznym UwB projekt pod nazwą „Słownik polskiej terminologii prawosławnej”. Na swoje badania otrzyma 1 110 938 zł.

Z kolei dr hab. Marzena Liedke (kierownik projektu) i dr Piotr Guzowski z Wydziału Historyczno-Socjologicznego uzyskali grant w wysokości 631 400 zł na projekt „Akta synodów prowincjonalnych i dystryktowych Jednoty Litewskiej. Krytyczna edycja źródeł”.

Jak można przeczytać na stronie MNiSW, w ramach modułu „Dziedzictwo narodowe” wspierane są projekty badawcze w priorytetowych obszarach badawczych określonych przez Radę Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, obejmujące projekty o charakterze dokumentacyjnym, źródłowym, edytorskim, translatorskim i słownikowym, w tym wymagające tworzenia oraz utrzymania wysoko wyspecjalizowanych i stabilnych zespołów badawczych, a także projekty stanowiące podstawy dla prac badawczych w humanistyce, obejmujących badania nad dziedzictwem narodowym.

Więcej informacji o konkursie pod adresem: http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/30-mln-na-wsparcie-dziedzictwa-narodowego.html

Anna Mierzyńska

Dyskusja (0 komentarzy)