Aktualności
Badania
08 Lutego
Źródło: www.pixabay.com
Opublikowano: 2023-02-08

Dwie polskie uczelnie na rzecz lotnictwa neutralnego dla klimatu

Dwie polskie uczelnie biorą udział w międzynarodowym projekcie HECATE, którego celem jest rozwój nowych technologii dostarczania energii elektrycznej dla przemysłu lotniczego. Budżet przedsięwzięcia, w którym uczestniczy 37 partnerów z 11 krajów, to ponad 45 mln euro. 

Przemysł lotniczy dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku, a kluczem do sukcesu jest rozwój niedużych regionalnych samolotów o napędzie hybrydowo-elektrycznym. To sedno projektu HECATE (Hybrid-ElectriC regional Aircraft distribution Technologies), w którym swój udział mają dwie polskie uczelnie techniczne: Politechnika Łódzka i Politechnika Wrocławska. Obie na realizację swoich zadań utrzymały w sumie ponad 1 mln euro. Koordynatorem przedsięwzięcia wartego ponad 45 milionów euro jest irlandzka firma Collins Aerospace. Celem międzynarodowego konsorcjum jest rozwój nowych technologii dostarczania energii elektrycznej.

Wykorzystanie hybrydowo-elektrycznych układów napędowych spowoduje wzrost mocy elektrycznej z setek kilowatów w dzisiejszych samolotach do poziomu megawatów w samolotach przyszłości. Firma Collins ma wieloletnie doświadczenie w dostarczaniu systemów zasilania elektrycznego do najbardziej zaawansowanych samolotów na świecie, a jej specjaliści rozwijają technologie nowej generacji, o niskim śladzie węglowym, które są integralną częścią „zrównoważonego lotu”.

Naszym celem będzie przygotowanie analizy śladu węglowego opracowywanych w ramach projektu technologii. To już kolejny projekt europejski, w którym wykorzystujemy metodologię LCA (Life Cycle Assessment) w celu określenia potencjalnych zagrożeń dla środowiska naturalnego wynikających z zastosowania nowych materiałów i nowoczesnych technik produkcji – wyjaśnia dr Aleksandra Ziemińska-Stolarska z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej.

W inicjatywę zaangażowanych jest w sumie 37 podmiotów z 11 krajów: Francji, Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Holandii, Danii, Polski, Portugalii, Austrii, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Realizacja trzyletniego projektu rozpoczęła się w styczniu tego roku.

Ewa Chojnacka, MK, źródło: PŁ

 

Dyskusja (0 komentarzy)