Opracowanie kompleksowych rozwiązań i metod w zakresie procesów digitalizacji i dostępności cyfrowych zbiorów dziedzictwa kulturowego jest głównym celem zainaugurowanego właśnie międzynarodowego projektu IMPULSE. Przedsięwzięcie koordynowane przez Uniwersytet Jagielloński zostało dofinansowane kwotą blisko 3,4 mln euro z programu Horyzont Europa.
Projekt IMPULSE (IMmersive digitalization: uPcycling cULtural heritage towards new reviving StratEgies) jest pierwszym koordynowanym przez instytucję z Polski, który otrzymał dofinansowanie z Komisji Europejskiej w ramach konkursu Klastra 2 Programu Ramowego Horyzont Europa „Kultura, kreatywność i społeczeństwo inkluzywne” w obszarze dotyczącym badań i innowacji na rzecz dziedzictwa kulturowego Europy i sektorów kreatywnych.
W projekt zaangażowanych jest ponad 80 osób, w tym 24 badaczy z czterech wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego: Zarządzania i Komunikacji Społecznej, Prawa i Administracji, Studiów Międzynarodowych i Politycznych oraz Wydziału Filozoficznego. Oprócz koordynującej projekt polskiej uczelni w konsorcjum znalazło się dziewięć instytucji z całej Europy: Uniwersytet Katolicki w Leuven (Belgia), Alma Mater Studiorum – Università di Bologna (Włochy), Uniwersytet Maltański, Heritage Malta, Szkoła Filmowa im. Konrada Wolfa (Niemcy), Narodowy Uniwersytet im Kapodistriasa w Atenach (Grecja), Magna Zmien Foundation (Malta), Associazione Clust-ER Industrie Culturali e Creative (Włochy), K8 Institut Fuer Strategische Aesthetik GGMBH (Niemcy) oraz Explodedview sp. z o.o. (Polska).
Głównym celem, jaki stawiają przed sobą członkowie zespołu IMPULSE, jest opracowanie przełomowych, kompleksowych rozwiązań i metod w zakresie procesów digitalizacji i dostępności cyfrowych zbiorów dziedzictwa kulturowego, które umożliwią ich innowacyjne (ponowne) wykorzystanie, rozwiążą wyzwania związane z interoperacyjnością platform i ułatwią dostępność istniejących zdigitalizowanych treści dziedzictwa kulturowego w nowych kontekstach, takich jak wirtualne światy. Badacze przygotują także innowacyjne procedury standaryzacji i wytyczne dostosowywania ram prawnych do współczesnych przemian i procesów twórczych w edukacji, sztuce i przemyśle kreatywnym. Wykorzystując technologie immersyjne (XR), zamierzają zaangażować niedostatecznie reprezentowane społeczności. IMPULSE ma na celu integrację sztuk wizualnych poprzez pilotaże i prototypy. Podejście oparte na współpracy obejmuje społeczność praktyków, hackathon oraz centrum akceleracji i mentoringu, łączące zainteresowane strony w celu budowania potencjału w zakresie immersyjnej cyfryzacji.
Projekt, nad którym pieczę sprawuje dr Żaneta Kubic z Muzeum UJ Collegium Maius, jest finansowany ze środków programu Horyzont Europa. Otrzymał rekordowe wsparcie w wysokości blisko 3,4 mln euro. Jego realizacja zaplanowana jest na 36 miesięcy. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej projektu.
Łukasz Wspaniały, źródło: UJ