Aktualności
Badania
10 Grudnia
Źródło: UWM
Opublikowano: 2018-12-10

Dziesiąty wybudzony w olsztyńskim „Budziku

Kolejny sukces w klinice „Budzik dla dorosłych” Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego UWM w Olsztynie. 46-letni pan Artur z Lublina wybudził się ze śpiączki, w której przebywał trzy miesiące. Wrócił do domu!

Pan Artur miał wypadek we wrześniu 2018 roku. Potracił go samochód, kiedy jechał rowerem. Przez miesiąc przebywał na Oddziale Intensywnej Terapii w szpitalu w Lublinie, potem trafił do kliniki „Budzik dla dorosłych” Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego UWM w Olsztynie, którą właśnie opuścił.

– Po dwóch miesiącach pacjent odzyskał świadomość. Jesteśmy bardzo szczęśliwi i zadowoleni. To już dziesiąty pacjent „Budzika”, który wraca do zdrowia – informuje dr Łukasz Grabarczyk, kierownik kliniki.

– To wielka radość, kiedy pacjent jest w stanie nawiązać kontakt z rodziną, z bliskimi, z nami. „Budzik dla dorosłych” jest bardzo potrzebny. Nie da się ukryć, że na oddziałach intensywnej terapii pacjenci nie mają szans na dłuższą rehabilitację, a zwykłe oddziały rehabilitacji nie są przygotowane na tego typu działania – podkreśla prof. Wojciech Maksymowicz, prorektor ds. Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

„Budzik dla dorosłych” to jedyna taka placówka w Polsce. Do tej pory przyjęto 18 osób. Średni pobyt pacjenta trwa pół roku.

– Mamy ponad 50-proc. skuteczność, więc chyba warto w naszą klinikę inwestować. Chcielibyśmy powiększyć ją o kolejne 6 łóżek. Aby skutecznie pomagać pacjentom, potrzebny jest coraz lepszy sprzęt i więcej wykwalifikowanej kadry. Trafiają do nas pacjenci opuszczający oddziały intensywnej opieki w szpitalach. U nas przez pół roku poddawani są intensywnej rehabilitacji w różnej formie: cyberoko, stymulacje magnetyczne, kąpiele membranowe, perełkowe, rehabilitacja logopedyczna – dodaje dr Grabarczyk.

W przyszłym roku planowane jest rozpoczęcie prac związanych z budową nowego skrzydła szpitalnego. Rektor UWM, prof. Ryszard Górecki, podjął decyzję o utworzeniu na terenie szpitala uniwersyteckiego ośrodka medycyny sądowej. Na Warmii i Mazurach nigdy nie było dotąd takiej placówki. Na ten cel przeznaczonych zostanie ok. 10 mln zł z obligacji skarbowych.

Klinika „Budzik dla dorosłych” działa od grudnia 2016 roku, a od kwietnia ubiegłego roku otrzymuje finansowanie z NFZ. Do „Budzika” trafiają pacjenci, którzy skończyli 18 lat w dniu przyjęcia, są w śpiączce nie dłużej niż rok od urazu lub 6 miesięcy od dnia wystąpienia śpiączki nieurazowej, mają stabilne parametry życiowe i oddychają bez wspomagania mechanicznego. Obecnie na takich pacjentów czeka 8 łóżek. Pierwszym pacjentem kliniki, który wybudził się w 2017 roku był 49-letni pan Maciej, przebywający w śpiączce prawie pół roku. „Budzik” dysponuje nowoczesnym sprzętem światowej klasy – ma m.in. tzw. cyber-oko, system, który służy do zbadania, czy pacjent posługuje się wzrokiem ze zrozumieniem. Pomaga nie tylko zdiagnozować pacjenta, ale także nawiązać z nim kontakt. W terapii pomaga także sprzęt do rezonansu magnetycznego, np. specjalne okulary i słuchawki.

syla

Dyskusja (0 komentarzy)