Stworzenie perfekcyjnie brzmiącego instrumentu muzycznego to cel, który od zawsze stawiali sobie lutnicy. Do tej pory, aby go osiągnąć, wykorzystywano najczęściej intuicję muzyczną, a także lata doświadczeń własnych i tych przekazywanych przez poprzednie pokolenia. Od teraz lutnicy mogą liczyć na konkretne wsparcie naukowe.
Wszystko dzięki badaniom nad gitarą modułową prowadzonym przez Monikę Sobolewską, studentkę V roku kierunku Inżynieria Akustyczna Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Działająca wspólnie z krakowskim lutnikiem Piotrem Aleksandrem Nowakiem uczona pracuje nad konstrukcją, która pozwoli precyzyjnie ustalić zależność między pojedynczymi elementami całego instrumentu a jego parametrami akustycznymi. Tego typu ustalenia dadzą lutnikom nie tylko praktyczną wiedzę, dzięki której będą oni mogli tworzyć optymalne formy, ale także pozwolą nabyć umiejętności gwarantujące tworzenie instrumentów idealnie dopasowanych do potrzeb konkretnego muzyka.
Powstająca gitara modułowa składać się będzie z tych samych części, z jakich składa się gitara klasyczna. Różnica polegać będzie na sposobie łączenia płyt z bokami i mocowania szyjki. W opracowywanym instrumencie nie stosuje się bowiem techniki polegającej na klejeniu pudła, ale korzysta się z zębatego połączenia wciskowego, wzorowanego na japońskiej sztuce spajania drewna.
Badania nad nowym instrumentem prowadzone są w komorze bezechowej w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki AGH. Pomocą w procesie eksploracji służy także zaprojektowany przez studenta Automatyki i Robotyki AGH Mikołaja Wilczyńskiego robot, który ma za zadanie zdalnie i w ściśle określonej pozycji pobudzać struny gitary. Wprowadzona automatyzacja pozwala zachować cykliczną powtarzalność dźwięku, co z kolei umożliwia obiektywną analizę jego parametrów.
az
(źródło: agh.edu.pl)