Instytut Historii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach uruchomił Elektroniczny Słownik Biograficzny Południowego Podlasia i Wschodniego Mazowsza.
E-słownik jest cyfrową wersją serii wydawniczej ukazującej się od 2009 roku. Właśnie wtedy z inicjatywy nieżyjącego już prof. Arkadiusza Kołodziejczyka ukazał się tom I Słownika biograficznego Południowego Podlasia i Wschodniego Mazowsza, któremu patronowały: Siedleckie Towarzystwo Naukowe i Instytut Historii ówczesnej Akademii Podlaskiej (obecnie Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach). Kolejne tomy ukazały się w latach 20198–2020. W sumie seria liczy pięć tomów.
Rezultatem dotychczasowych badań, które aktywizują również środowiska regionalistów, jest ponad 400 biogramów wybitnych osobistości z dziejów regionu obejmującego dzisiejsze powiaty: bialski, garwoliński, łosicki, łukowski, miński, radzyński, siedlecki, sokołowski, węgrowski i wołomiński. Każdy tom ma strukturę alfabetyczną i jest wyposażony w wykaz skrótów oraz spis biogramów zamieszczonych w dotychczas opublikowanych tomach. Wewnętrzny układ biogramów i zapis bibliografii autorzy wzorują na Polskim Słowniku Biograficznym.
Uruchomiona właśnie cyfrowa wersja słownika daje możliwość łatwego dotarcia do opublikowanych biogramów każdemu użytkownikowi sieci, bez względu na miejsce zamieszkania, zaś wyszukiwarka umożliwia szybkie wyselekcjonowanie poszukiwanych osób, miejscowości czy haseł rzeczowych. Dostęp do Elektronicznego Słownika Biograficznego Południowego Podlasia i Wschodniego Mazowsza znajduje się pod adresem: https://slownik-biograficzny.uph.edu.pl/.
Redaktorem słownika jest dr hab. Józef Piłatowicz, a na liście autorów widnieje blisko 100 nazwisk. Prace nad e-słownikiem będą kontynuowane, zaś baza biogramów nieustannie uzupełniana. Twórcy zachęcają do pomocy w jej uzupełnianiu.
MK, źródło: slownik-biograficzny.uph.edu.pl