Aktualności
Badania
28 Sierpnia
Opublikowano: 2018-08-28

Eksperymentalna terapia dystrofii mięśniowej

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku jako jedyny w Polsce prowadzi eksperymentalną terapię dystrofii mięśniowej.

Grupa naukowców pod kierownictwem prof. Wojciecha Kułaka z Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku z Ośrodkiem Wczesnej Pomocy Dzieciom Upośledzonym „Dać Szansę” od pięciu lat, za pomocą eksperymentalnej terapii czynnikiem stymulującym kolonię granulocytów (G-CSF), bada możliwości usprawniania dzieci dotkniętych dystrofią mięśniową. Choroba ta, uwarunkowana genetycznie, powoduje nieodwracalne zmiany w mięśniach i tkance łącznej. Dochodzi do osłabienia i zaniku mięśni, co w konsekwencji prowadzi do inwalidztwa. W późniejszych stadiach choroba prowadzi do uszkodzenia serca i niewydolności oddechowej.

Badany eksperymentalnie lek stymuluje produkcję ponad 60 czynników troficznych, które działają korzystnie na regenerację organizmu na poziomie komórkowym, powodując wzrost siły mięśniowej. Terapia, w przeciwieństwie do sterydów, których podawanie było dotąd standardem w leczeniu tej choroby, nie powoduje otyłości, a ponadto obniża poziom cholesterolu i cukru.

W tej chwili w klinice leczonych jest ponad dwadzieścioro dzieci z całej Polski. Roczny koszt terapii wynosi ok. 3-4 tys. zł. NFZ nie zwraca kosztów tego leczenia.

JK

(Źródło: Rynek Zdrowia)

Dyskusja (0 komentarzy)