Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku, jako jedyny w Polsce, prowadzi eksperymentalną terapię dystrofii mięśniowej.
Grupa naukowców pod kierownictwem prof. Wojciecha Kułaka z Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku z Ośrodkiem Wczesnej Pomocy Dzieciom Upośledzonym „Dać Szansę” od pięciu lat za pomocą eksperymentalnej terapii czynnikiem stymulującym kolonię granulocytów (G-CSF) bada możliwości usprawniania dzieci dotkniętych dystrofią mięśniową. Choroba ta, uwarunkowana genetycznie, powoduje nieodwracalne zmiany w mięśniach i tkance łącznej. Dochodzi do osłabienia i zaniku mięśni, co w konsekwencji prowadzi do inwalidztwa. W późniejszych stadiach choroba prowadzi do uszkodzenia serca i niewydolności oddechowej.
Badany eksperymentalnie lek stymuluje produkcję ponad 60 czynników troficznych, które działają korzystnie na regenerację organizmu na poziomie komórkowym, powodując wzrost siły mięśniowej. Ta terapia, w przeciwieństwie do sterydów, których podawanie było do tej pory standardem w leczeniu tej choroby nie powoduje otyłości a ponadto obniża poziom cholesterolu i cukru.
W tej chwili w klinice leczonych jest ponad dwadzieścioro dzieci z całej Polski. Roczny koszt terapii wynosi około 3–4 tys. zł. NFZ nie zwraca kosztów tego leczenia.