„Oswajamy mróz” to projekt naukowo-badawczy prowadzony na Politechnice Krakowskiej, którego celem jest testowanie wydolności ludzi i zachowania sprzętu w temperaturze –50 stopni Celsjusza.
W eksperymencie realizowanym w Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych PK uczestniczy kilka ekip, a wśród nich znajdują się m.in. członkowie zespołu Projekt VR, z posiadającym na swoim koncie kilka rekordów Guinnessa kolarzem ekstremalnym Valerianem Romanovskim na czele. Prowadzone obecnie testy w komorze termoklimatycznej pozwolić mają na optymalne przygotowanie się Romanovskiego i jego teamu do nowej wyprawy, w czasie której planowane jest pokonanie na rowerze 1000-kilometrowej trasy prowadzącej z Jakucka przez Góry Wierchojańskie do Ojmiakonu.
Badanie, w czasie którego przez 100 godzin poddaje się ludzi i ekwipunek kompleksowej weryfikacji, nadzorowane jest przez inżynierów, lekarzy, biochemików, dietetyków, a także psychologów, fizjologów oraz trenerów przygotowania fizycznego. Dzięki dobrze przygotowanej symulacji zyskuje się możliwość opracowania odpowiednich procedur minimalizujących w prawdziwej rzeczywistości ryzyko wystąpienia zdarzeń zagrażających ludzkiemu życiu i zdrowiu. Okoliczności inscenizowane w komorze termoklimatycznej zakładają bowiem wierne odzwierciedlenie naturalnych warunków syberyjskiego środowiska. Eksperymentatorzy zostaną więc narażeni na duży mróz, silny wiatr i opady śniegu. Uczestnicy będą musieli poza tym na własną rękę zorganizować sobie miejsce do spania czy jedzenia, a także różnorakie aktywności ruchowe, bez których niemożliwe jest przetrwanie człowieka w ekstremalnie niskich temperaturach. Drużyna Survivaltech zmierzy się ponadto z pozorowanymi zdarzeniami awaryjnymi, wśród których znajdzie się uszkodzenie posiadanego wyposażenia, złamanie nogi czy wpadnięcie do przerębla. Przećwiczenie krytycznych sytuacji powoli przetestować w bezpiecznych warunkach optymalne schematy zachowania.
Koordynatorem naukowym całego projektu jest dr hab. inż. arch. Sabina Kuc z PK. Dr inż. Anna Romańska-Zapała, także z PK, jest natomiast koordynatorem ds. współpracy i rozwoju projektu.
az
(źródło: pk.edu.pl)