Aktualności
Badania
02 Marca
Opublikowano: 2023-03-02

Emocje pod okiem badaczy PWr

Jakie reakcje fizjologiczne i psychologiczne towarzyszą nam w trakcie przeżywanych emocji? Tego chcą się dowiedzieć naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, którzy szukają chętnych do udziału w pierwszym tego typu badaniu na świecie.

Zespół Emognition tworzą naukowcy z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej. ramach projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki chcą zbadać relacje między naszą fizjologią a przeżywanymi emocjami. Badanie polega na noszeniu przenośnych urządzeń do pomiarów fizjologicznych, np. smartwatchy, fitbandów i opasek umieszczanych na klatce piersiowej, które będą zbierały dane o reakcjach towarzyszących codziennym wydarzeniom. Konieczne jest także używanie przez pewien czas udostępnionego przez zespół badawczy telefonu komórkowego.

Do udziału w projekcie mogą się zgłosić osoby pełnoletnie, które nie są w trakcie terapii psychofarmakologicznej oraz nie cierpią na choroby serca i układu krążenia – zachęca Adam Hebko z zespołu Emognition. – Uczestnicy będą korzystać ze sprzętu przez cztery tygodnie i kilka razy dziennie wypełniać krótkie ankiety na temat swojego samopoczucia i emocji – dodaje.

Zbierane będą dane dotyczące np. wysokości tętna i związane z sytuacjami wywołującymi emocje. Badanie rozpoczyna się wizytą w laboratorium na PWr, w trakcie którego uczestnicy poznają zasady programu i dostają niezbędny sprzęt.

Bez problemu możemy wywołać emocje w warunkach laboratoryjnych, ale nie prowadzono do tej pory badań emocji doświadczanych przez nas w codziennym życiu. Efektem projektu będzie m.in. pierwszy tego typu zbiór danych, który chcemy udostępnić badaczom z całego świata – wyjaśnia prof. Przemysław Kazienko z Katedry Sztucznej Inteligencji PWr. – Mamy także nadzieję, że uda nam się opracować modele, które będą w stanie rozpoznawać emocje z sygnałów fizjologicznych. Tego typu rozwiązania mogą być wykorzystywane w medycynie, choćby do przewidywania stanów hipoglikemii u osób chorych na cukrzycę – dodaje.

W programie weźmie udział ok. 250 osób. Za udział w projekcie uczestnicy otrzymają nagrodę o wartości do 450 zł. Dane uczestników są zanonimizowane i w każdym momencie będą oni mogli zrezygnować z udziału w badaniach. Formularz zgłoszeniowy można znaleźć na Facebooku Emognition.

MK, źródło: PWr

 

Dyskusja (0 komentarzy)