Aktualności
Badania
04 Marca
Źródło: www.pwr.edu.pl
Opublikowano: 2024-03-04

Energia z magazynów grawitacyjnych

Rozwój odnawialnych źródeł energii wymusza opracowanie nowych metod jej magazynowania. Nad wykorzystaniem do tego celu magazynów grawitacyjnych pracuje międzynarodowe konsorcjum naukowo-przemysłowe, którego liderem jest Politechnika Wrocławska.

Odnawialne źródła energii mają kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej. Ich rozwój i wykorzystanie wpisują się w nową strategię rozwoju Unii Europejskiej oraz w założenia Europejskiego Zielonego Ładu. Rosnące znaczenie tych źródeł w produkcji energii elektrycznej pociąga jednak za sobą konieczność opracowania nowych sposobów związanych z magazynowaniem energii.

To jedno z najważniejszych wyzwań w systemach wytwarzania energii, które składają się z wielu różnych technologii. Coraz większy udział w miksie energetycznym energii odnawialnej, czyli w tym przypadku głównie wiatrowej czy fotowoltaicznej, utrudnia stabilną pracę systemów elektroenergetycznych, ze względu na częste niedobory lub nadwyżki energii – wyjaśnia dr hab. inż. Przemysław Moczko z Wydziału Mechanicznego PWr. – Z tego względu obserwujemy dynamiczny rozwój różnych technologii magazynowania energii, które zapewnią bezpieczną eksploatację niskoemisyjnych systemów wytwarzania i dystrybucji energii. Jedną z nich są właśnie magazyny grawitacyjne – dodaje kierownik projektu „GrEnMine”.

Siła grawitacji

Technologia grawitacyjnego magazynowania energii od kilku lat jest przedmiotem intensywnych badań i projektów pilotażowych. Magazyn energii tego typu to urządzenie wykorzystujące energię potencjalną dużych mas, np. w postaci bloków betonowych. W jednym z istniejących już pomysłów urządzenie to przypomina dźwig, podnoszący specjalne bloki na wysokość nawet 100 metrów.

Zasada jego działania, w dużym skrócie, polega na tym, że gdy do sieci elektrycznej wpływa nadmiar energii, dźwig automatycznie podnosi bloki, czyli magazynuje energię, a gdy energia ma zostać oddana do sieci, to bloki zostają opuszczone. Elementem przetwarzającym zmagazynowaną energię potencjalną na prąd elektryczny jest zespół generatora z przemiennikiem częstotliwości.

W ramach projektu „GrEnMine” naukowcy zaproponowali dwie technologie magazynowania energii: RM-GES (szynowe) i CB-GES (przenośnikowe), które zostaną szczegółowo opracowane w trakcie jego realizacji. W Kopalni Węgla Brunatnego Turów powstanie także pilotażowy, małoskalowy magazyn energii, który posłuży do weryfikacji i demonstracji proponowanej technologii.

Chcemy także określić potencjał możliwości magazynowania energii na terenach pogórniczych i innych możliwych do wykorzystania miejscach w Polsce i Europie. Tym samym stworzymy nowe perspektywy i zaproponujemy innowacyjne sposoby zagospodarowania tych regionów związanych z produkcją energii konwencjonalnej. Znakomicie wpisuje się to w główne założenia programu RFCS, którego celem jest wspieranie sprawiedliwej transformacji – podkreśla kierownik projektu.

Międzynarodowa współpraca

Projekt „GrEnMine – Gravitational Energy storage in the post-Mine areas” jest finansowany w ramach europejskiego programu RFCS – Research Founf for Coal & Steel. To pierwszy międzynarodowy projekt badawczy w ramach programu RFCS, realizowany przez  konsorcjum, którego liderem jest Politechnika Wrocławska. Oprócz niej w skład konsorcjum naukowo-przemysłowego wchodzą między innymi: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Technical University of Crete (Grecja), University of Petrosani (Rumunia), Brown Coal Research Institute (Czechy oraz Poltegor Instytut – Instytut Górnictwa Odkrywkowego.

Całkowity budżet przedsięwzięcia to ponad 3,5 mln euro. Jego realizacja potrwa trzy lata.

źródło: PWr

Dyskusja (0 komentarzy)