Aktualności
Badania
25 Marca
Opublikowano: 2020-03-25

Fizycy z Białegostoku rozwijają spin-orbitronikę

Od czerwca w Katedrze Fizyki Magnetyków na Wydziale Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku realizowany będzie projekt, którego celem jest rozwój spin-orbitroniki – nowej dziedziny fizyki związanej z ultraszybkim magnetyzmem i elektroniką.

Projekt „ColdOpto-Magnetism for Random Access Devices” jest wspólną inicjatywą europejskiego konsorcjum, którego prace będzie koordynować Uniwersytet w Nijmegen (Holandia). Jego wartość wynosi prawie 4 mln euro. Prowadzony będzie w ramach Europejskiego Programu Badań i Innowacji Horizon 2020 – Innovative Training Networks (ITN).

–Integracja różnych obszarów badawczych pozwoli na rozwój technologii urządzeń do zapisu optomagnetycznego o dostępie swobodnym do dowolnej komórki pamięci, podobnie jest w pamięciach typu RAM. W tym celu planowane jest połączenie wyjątkowych rozwiązań opracowanych ostatnio przez zespoły z Białegostoku i Nijmegen w zakresie ultraszybkiego zapisu przy wykorzystaniu magnetycznych warstw dielektrycznych oraz nanostruktur metalicznych – wyjaśnia dr hab. Andrzej Stupakiewicz, prof. UwB, kierujący polską częścią (na fot.). – Do realizacji tego ambitnego celu w ramach czteroletniego projektu zostało utworzone europejskie konsorcjum składające się z wiodących w dziedzinie magnetyzmu jednostek badawczych z Holandii, Anglii, Niemiec, Francji i Hiszpanii. Należy do niego także zespół z Białegostoku.

Niezwykle prestiżowe projekty Innovative Training Networks w ramach Marie Skłodowska-Curie Actions wspierają prace badawcze i badawczo-rozwojowe, jak również umożliwią organizację konferencji oraz warsztatów. Nowy projekt ITN pozwoli także na zatrudnienie na UwB młodych, początkujących badaczy. Umożliwi ponadto sfinansowanie udziału zatrudnionych pracowników naukowych w programie szkoleniowym w jednostkachpartnerskich oraz firmach z branży IT, a także w szkoleniach dotyczących komercjalizacji wyników badań.

Do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w nowym projekcie fizycy z UwB będą wykorzystywali unikatowy potencjał aparaturowy Laboratorium Spektroskopii Femtosekundowej utworzonego niedawno na Wydziale Fizyki. Laboratorium to powstało dzięki dotacji celowej na inwestycje z zakresu dużej infrastruktury badawczej, przyznanej przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Realizacja projektu rozpocznie się 1 czerwca.

Katarzyna Dziedzik, źródło: UwB

Dyskusja (0 komentarzy)