Aktualności
Badania
08 Listopada
Opublikowano: 2021-11-08

Fizycy z UŁ autorami wyświetlacza OLED na grafenie

Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego stworzyli prototyp wyświetlacza w technologii OLED (wykorzystującej samoistne organiczne źródła światła) z elektrodą grafenową. To pierwsze tego typu urządzenie w Polsce i jedno z nielicznych na świecie.

Elektronika elastyczna to kierunek rozwoju np. urządzeń przekazujących obraz, mający zapewnić im maksymalną plastyczność. W efekcie sztywne, ciężkie i nieporęczne monitory i wyświetlacze OLED zostaną zastąpione przez zginające się ultracienkie (o grubości zaledwie kilku nanometrów) ekrany, którymi będzie można pokryć praktycznie każdą dowolnie ukształtowaną powierzchnię, np. szyby samochodów, elewacje budynków, ubrania. Obraz z nich ma dorównywać, a nawet przewyższać jakością ten z dziś produkowanych monitorów i wyświetlaczy, w których do budowy elektrod stosuje się kruchy i łamliwy tlenek indowo-cynowy.

Naukowcy z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego stworzyli właśnie prototyp wyświetlacza w technologii OLED (wykorzystującej samoistne organiczne źródła światła) z elektrodą grafenową. Dzięki plastyczności i przejrzystości grafenu oznaczać to może przełom w rozwoju tzw. elektroniki elastycznej, umożliwiającej budowanie plastycznych, a więc zginających się dowolnie monitorów, ekranów i wyświetlaczy. To pierwsze takie urządzenie w Polsce i jedno z nielicznych na świecie.

Nie jest to żaden model teoretyczny, tylko faktycznie działające urządzenie. Udało nam się stworzyć transparentną strukturę współpracującą z diodami OLED, która umożliwi zastosowanie w praktyce wszystkich rozwiązań elektroniki elastycznej – wyjaśnia dr hab. Paweł Kowalczyk, jeden z twórców nowatorskiego rozwiązania.

Unikatowym rozwiązaniem autorstwa łódzkich naukowców jest zmodyfikowanie tlenkiem renu warstwy grafenu, z którego wykonano elektrodę. Jak tłumaczą pomysłodawcy, było to konieczne z uwagi na to, że grafen, choć elastyczny i przejrzysty w 98%, ma nieodpowiedni poziom tzw. pracy wyjścia. To za jej sprawą dioda rozbłyska.

Dopiero, gdy do warstwy grafenu dołożyliśmy warstwę tlenku renu, poziom pracy wyjścia okazał się optymalny – mówi dr Paweł Krukowski, inny członek zespołu badawczego.

Łódzcy fizycy pracują teraz nad doskonaleniem swego elastycznego wyświetlacza, szczegółowo badając jego działanie.

MK, źródło: UŁ

 

Dyskusja (0 komentarzy)