Aktualności
Badania
05 Września
Opublikowano: 2018-09-05

Fizycy z UŁ pracują w CERN nad bezpieczną energią 

Naukowcy z Katedry Fizyki Jądrowej i Bezpieczeństwa Radiacyjnego Uniwersytetu Łódzkiego jako jedyny zespół z Polski uczestniczą w międzynarodowym projekcie badawczym z użyciem urządzenia n_TOF. Projekt ma na celu opracowanie bezpieczniejszego sposobu produkcji energii jądrowej. Badania prowadzone są w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w Genewie.

Naukowcy chcą się dowiedzieć w jaki sposób pierwiastki ciężkie mogą powstawać tak szybko, jak dzieje się to w przypadku formowania się gwiazd. Ma to ogromne znaczenie dla wielu badań z dziedziny fizyki jądrowej. Przede wszystkim chodzi o to, żeby zrozumieć jak powstała otaczająca nas materia, w tym pierwiastki, z których jesteśmy zbudowani. Ewentualny sukces może być również niezwykle pomocny w opracowaniu bezpieczniejszej metody produkcji energii jądrowej oraz opracowywaniu bardziej wytrzymałych materiałów konstrukcyjnych.

Łódzcy badacze prowadzą obserwacje przy wykorzystaniu urządzenia n_TOF, które znajduje się w CERN w Genewie. Pozwala ono na dokładną obserwację zachowań neutronów, czyli cząstek, występujących w jądrach atomowych. Ważnym elementem urządzenia jest ołowiowy blok otoczony warstwą wody. Maszyna n_TOF to jedyna taka konstrukcja w skali światowej.

Współpraca n_TOF skupia ok. 150 badaczy z 43 instytutów naukowych i uniwersytetów. To dobrze zorganizowany i efektywnie działający międzynarodowy zespół. Od czasu uruchomienia urządzenia w 2001 roku przeprowadzono wiele badań, większość uzyskanych wyników została już opublikowana i udostępniona do baz danych. Trzyosobowa grupa fizyków jądrowych z Uniwersytetu Łódzkiego jest jedyną z Polski biorącą udział w tym projekcie. Łódzki zespół ma już w tym projekcie badawczym swoje sukcesy.

Badania łódzkich fizyków finansuje grant NCN HARMONIA. HARMONIA to konkurs na międzynarodowe projekty badawcze realizowane m.in. w ramach współpracy międzynarodowej nawiązanej bezpośrednio z partnerem lub partnerami z zagranicznych instytucji naukowych. W VIII edycji tego konkursu Uniwersytet Łódzki otrzymał z Narodowego Centrum Nauki przeszło 2,5 mln zł. Zespół prof. Józefa Andrzejewskiego otrzymał z tego niemal 400 tys.0 zł.

Źródło:

Dyskusja (0 komentarzy)