Uniwersytet Opolski jest jednym z dwóch ośrodków na świecie, który otrzyma grant amerykańskiej Fundacji Badań Fizycznych im. Juliana Schwingera. Wsparcie pozwoli na rozwój modeli teoretycznych, dzięki którym będzie można uzyskać lepszy wgląd w zrozumienie i kontrolę właściwości fizycznych 2D materiałów nanoelektronicznych.
Uniwersytet Opolski jest pierwszą uczelnią w Polsce, która otrzymała dofinansowanie Julian Schwinger Foundation for Physics Research. Grant na badania procesów fizycznych zachodzących w dwuwymiarowych (2D) materiałach dla nanoelektroniki otrzyma zespół naukowców z Instytutu Fizyki UO.
Przy wsparciu Fundacji Juliana Schwingera będziemy dalej rozwijać modele teoretyczne, które pozwolą uzyskać lepszy wgląd w zrozumienie i kontrolę właściwości fizycznych 2D materiałów nanoelektronicznych – zapowiada dr hab. Andreas Sinner.
Fizyka kwantowa w dwóch wymiarach przestrzennych to dziedzina nauki związana z badaniem zachowań materii i energii na płaskiej powierzchni. Różni się to bardzo od „zwyklej” fizyki, gdzie rzeczy mogą poruszać się tylko w trzech wymiarach. Powyższa dziedzina jest trudnym i ekscytującym tematem, który wymaga zaawansowanych narzędzi matematycznych i obliczeniowych do opisu i symulacji. Można myśleć o systemie dwuwymiarowym jako o jedynym arkuszu papieru, którego grubość można całkowicie pominąć w porównaniu z długością i szerokością. Daje ona także niepowtarzalną okazję do odkrywania nowych aspektów przyrody i opracowywania nowych technologii opartych na zasadach kwantowych. Może to na przykład prowadzić do bardzo potrzebnych dzisiaj zastosowań elektronicznych, takich jak:
Dwuwymiarowe materiały stanowią obecnie rdzeń nowoczesnych technologii kwantowych. Dalsze badania teoretyczne nad nimi nie wymagają drogiego sprzętu eksperymentalnego ani kosztownych metod „prób i błędów” w tworzeniu substancji, bardzo potrzebnych do powyższych i wielu innych zastosowań nanotechnologicznych.
Projekt niesie ze sobą duży potencjał współpracy interdyscyplinarnej i pomoże w stworzeniu nowatorskich technologii i zastosowań w tak różnorodnych dziedzinach, jak przyszłe komputery kwantowe, urządzenia pamięci, ogniwa słoneczne, nanoelektronika czy sprzęt medyczny – podkreśla dr hab. Andreas Sinner.
Patron amerykańskiej Fundacji, Julian Schwinger, pozostawił niezatarty ślad w takich dziedzinach fizyki teoretycznej, jak mechanika kwantowa, teoria pól kwantowych oraz elektrodynamika, fizyka jądrowa, mechanika statystyczna, fizyka atomowa, fizyka cząstek elementarnych, grawitacja i fizyka matematyczna. Wraz z dwoma innymi uczonymi otrzymał w 1965 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za „podstawowe prace z zakresu elektrodynamiki kwantowej, mające głębokie konsekwencje dla fizyki cząstek elementarnych”.
źródło: UO