Platformę edukacyjno-obliczeniową FoCA, która pozwala na szacowanie śladu węglowego obiektów budowanych z polskich materiałów, opracowali pracownicy Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Budownictwa Ekologicznego PLGBC, Instytutem Techniki Budowlanej i partnerami z Turcji.
FoCA to skrót od Free of Carbon Architecture. Platforma jest ogólnodostępnym i – jak podkreślają jej twórcy – jedynym tego typu narzędziem w Polsce, które dostarcza tzw. generyczne dane środowiskowe dla polskich produktów (konstrukcyjnych wyrobów budowlanych powszechnie stosowanych w sektorze budowlanym).
Generyczna deklaracja EPD (Environmental Product Declaration) jest dokumentem opisującym wpływ materiału na środowisko (za pomocą różnych wskaźników, np. ślad węglowy, zużycie wody, zużycie energii) i może być sporządzona dla konkretnego materiału (produktu dostępnego na rynku). Jest to deklaracja specyficzna lub deklaracja dla grupy materiałów i w tym drugim przypadku jest właśnie deklaracją generyczną. Można ją przygotować na podstawie zestawu deklaracji specyficznych (uśredniając wyniki) lub dokonując analizy na ogólnym przypadku.
Dotąd nie można było przeprowadzić analizy śladu węglowego dla polskich materiałów, ponieważ nie istniały dla nich generyczne deklaracje – tłumaczy dr inż. arch. Kajetan Sadowski z Wydziału Architektury PWr. – Istnieje trochę polskich deklaracji specyficznych, ale dotyczą wąskich grup produktów i w żadnym wypadku nie dałoby się z ich wykorzystaniem przeprowadzić analizy dla całego budynku. Dlatego do tej pory konieczne było wykonywanie obliczeń na deklaracjach zagranicznych, co sprawiało, że wyniki były mało wiarygodne. A teraz będzie można wykonać obliczenia dla całego budynku w oparciu o polskie dane – dodaje.
W ramach pracy nad platformą wyselekcjonowano materiały, dla których możliwe było pozyskanie danych do opracowania deklaracji. Analizy oparto na danych dostarczonych przez polskich producentów i danych ogólnych dostępnych w sprawdzonych europejskich bazach danych, takich jak Ecoinvent.
Zakres LCA, czyli oceny cyklu życia, objął oddziaływania występujące na etapie produktu, czyli obciążenia związane z wydobyciem i przetwarzaniem surowców, ich transportu do zakładu produkcyjnego oraz procesu produkcyjnego (tzw. od kołyski do bramy), wyrażone jako potencjał globalnego ocieplenia, zużycie energii pierwotnej odnawialnej i nieodnawialnej oraz zubożenie wody. Uproszczone deklaracje środowiskowe przygotowano dla materiałów i wyrobów konwencjonalnych wykonanych z surowców pierwotnych oraz ich odpowiedników zawierających materiały pochodzące z recyklingu lub w 100 proc. wykonanych z materiałów wtórnych.
Platforma ma cztery moduły: edukacyjny, bazy materiałów, porównywania materiałów i analizy budynku. Przedstawiono zakres danych dotyczący każdego materiału, klasyfikacje materiałów i klasyfikację szczegółową, umożliwiające wieloparametryczną analizę danych. Narzędzie, jedyne tego typu w Polsce, umożliwia wykonanie analizy budynku w kontekście śladu węglowego w fazach od A1 do A3, w ramach której można przeprowadzić optymalizację i przygotować raport z analizy.
Platforma powstała z myślą inżynierach projektujących nowe budynki i obliczających ich ślad węglowy (architektach, inżynierach budownictwa czy inżynierii środowiska), producentach, inwestorach i przedstawicielach administracji publicznej. Narzędzie umożliwia wybór rozwiązań przyjaznych środowisku, prowadzących do zmniejszenia śladu środowiskowego sektora budowlanego – podkreśla dr Sadowski.
Platforma FoCA została opracowana przez pracowników Wydziału Architektury PWr oraz konsorcjantów z Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC, Instytutu Techniki Budowlanej i partnerów z Turcji: Turkish Green Building Council CEDBIK i Yildiz Technical University.
źródło: PWr