Aktualności
Badania
06 Czerwca
Opublikowano: 2017-06-06

Gen długowieczności?

Baza genomowa POLGENOM, oparta na genomach 126 Polek i Polaków, którzy przeżyli średnio ponad 96 lat, ma pomóc w diagnostyce i profilaktyce chorób uwarunkowanych genetycznie. Naukowcom chodzi także o poszukiwanie „genów długowieczności” i „białek młodości”. Powstanie bazy, które ogłoszono 24 kwietnia, to efekt projektu „Polski genom referencyjny dla diagnostyki genomowej i medycyny spersonalizowanej”. Realizowany był przez konsorcjum, w którego skład wchodzą: Międzynarodowy Instytut Biologii Komórkowej i Molekularnej w Warszawie, Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN w Warszawie oraz spółka Genomed i firma informatyczna 24 Godziny. Przedsięwzięcie współfinansowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach projektu INNOTECH.

Zaletą bazy opartej na pełnych genomach 126 długowiecznych Polaków jest połączenie danych klinicznych, biochemicznych i genomowych. To genetyczny wzorzec osoby długowiecznej, w dobrej kondycji. Do badania wybrano bowiem osoby powyżej 90. roku życia, niemające poważnych problemów z pamięcią i funkcjami poznawczymi, z codziennymi czynnościami życiowymi i które przed 80. rokiem życia nie chorowały na cukrzycę, nowotwory, nie przeszły zawału i mają prawidłowe lub niemal prawidłowe wyniki badań biochemicznych. Do powstałej bazy danych będzie można odnosić dane genetyczne każdego polskiego pacjenta, aby móc zaoferować mu precyzyjną diagnostykę genomową.

Oznacza to rozwój diagnostyki i medycyny spersonalizowanej. Chodzi zarówno o poszukiwanie „genów długowieczności” i „białek młodości”, jak i materiał do populacyjnych badań genetycznych, punkt odniesienia dla badań diagnostycznych i naukowych oraz swego rodzaju „kapsułę czasu” (zapis genomu najzdrowszych Polaków z początku XXI wieku). Baza to także swego rodzaju filtr wiarygodności informacji naukowej: będzie można skuteczniej przewidzieć, jakie problemy zdrowotne pojawią się, czy mogą pojawić u pacjenta lub jego potomstwa i jak można im zapobiec. Dzięki bazie będzie się można także zorientować, na ile niebezpieczne są wykryte u nowo diagnozowanego pacjenta warianty genów.

Jk

(źródło: PAP /Nauka w Polsce)

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~Daria s 06.07.2023 12:15

    Myślę że mam w sobie gen mlodosci ponieważ mam młodsze skóre .mam39 lat a wygladam na 29 lat..