Dr hab. inż. Krzysztof Fic z Politechniki Poznańskiej został laureatem grantu ERC Proof of Concept. Będzie próbował przekonać rynek magazynów energii do atrakcyjności swojego rozwiązania – nowoczesnego kondensatora elektrochemicznego, cechującego się wysoką energią i mocą właściwą oraz dużą trwałością cykliczną,
Granty Proof of Concept przyznawane są naukowcom, którzy w trakcie badań finansowanych w innych konkursach European Research Council (Starting, Consolidator, Advanced lub Synergy) uzyskali nieoczekiwane lub nowe możliwości dla zastosowań komercyjnych bądź społecznych. Celem półtorarocznego grantu jest m.in. weryfikacja koncepcji badawczej oraz angażowanie partnerów zewnętrznych. W ramach przyznanych środków można sfinansować prace, których nie przewidziano w pierwotnym projekcie. Do tej pory w ręce polskich naukowców trafiło sześć takich grantów (dwa dla prof. Magdaleny Król – 2020 i 2022 r., dwa dla dr. hab. Piotra Sankowskiego – 2015 i 2023, po jednym dla prof. Janusza Bujnickiego – 2012 i prof. Katarzyny Marciniak – 2023).
Kolejnym laureatem ERC PoC został właśnie dr hab. inż. Krzysztof Fic z Zakładu Elektrochemii Stosowanej w Instytucie Chemii i Elektrochemii Technicznej na Wydziale Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej. Wraz z partnerami z Unii Europejskiej, Szwajcarii i Japonii, spróbuje przekonać rynek magazynów energii do atrakcyjności swojego rozwiązania – nowoczesnego kondensatora elektrochemicznego, cechującego się wysoką energią i mocą właściwą oraz dużą trwałością cykliczną. Na realizację 18-miesięcznego projektu otrzymał 150 tys. euro.
Kondensator jest owocem przyznanego w 2017 roku ERC Starting Grant – pierwszego w Polsce realizowanego na uczelni o profilu technicznym. Projekt dotyczył badań starzenia systemów magazynowania i konwersji energii. Poznańscy naukowcy badali mechanizmy i objawy starzenia materiałów w trakcie procesów elektrochemicznych. Starali się zrozumieć, dlaczego do nich dochodzi. Celem było opracowanie lepszych niż obecnie systemów magazynowania/konwersji energii. Uzyskane rezultaty pozwoliły określić przyczyny starzenia się systemów magazynowania energii (np. baterii), tych najmniejszych, stosowanych w mikrourządzeniach, poprzez te wykorzystywane w urządzeniach elektronicznych, a kończąc na bateriach umieszczonych w samochodach, dźwigach, windach. Rezultaty okazały się na tyle interesujące, że zdecydowano się na zbadanie ich potencjału komercyjnego.
Kierownik obu projektów, Krzysztof Fic, ukończył studia na kierunku inżynieria procesów chemicznych na Wydziale Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej w 2008 roku. Zaraz po nich został zatrudniony na stanowisku asystenta naukowego w Zakładzie Elektrochemii Stosowanej, równocześnie rozpoczynając doktorat dotyczący zagadnień elektrochemicznych. Jak wspominał kilka lat temu na naszych łamach, naukowcem został, ponieważ „nie widział dla siebie żadnej innej możliwości”. Natomiast elektrochemię wybrał jakby na przekór, „ponieważ była jedyną dziedziną chemii, której w czasie studiów kompletnie nie rozumiał”.
Po ukończeniu doktoratu w 2012 roku rozpoczął pracę na stanowisku nauczyciela akademickiego w tym samym zakładzie. W trakcie doktoratu był wykonawcą polsko-francuskiego grantu z udziałem MID Dreux, MHS Equipment oraz Politechniki Poznańskiej. Dodatkowo brał udział w badaniach w projekcie europejskim „COST 542 – WG1/ESR – Materials for Energy”. Realizował też własny projekt w ramach programu VENTURES, kontynuowany później w programie INTER, finansowanym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Kilkakrotnie uczestniczył w badaniach w zagranicznych jednostkach naukowych, takich jak Centre National de la Recherche Scientifique, Centre de Recherche sur la Matiere Divisée, Orléans (Francja) czy Heyrovsky Institute in Prague (Czechy), Institut de Science des Matériaux de Mulhouse (Francja).
W latach 2013–2015 był beneficjentem dwóch projektów skierowanych do młodych naukowców, a finansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (IUVENTUS PLUS oraz LIDER). W tym samym czasie uczestniczył w dwóch projektach unijnych (EU FP-7 Marie Curie Action: „Industry Academia Partnership and Pathways” i „FP7-Energy Pillar”). W projekcie realizowanym w ramach polsko-szwajcarskiej współpracy badawczej pomiędzy Instytutem Chemii i Elektrochemii Technicznej (Politechnika Poznańska) oraz Paul Scherrer Institute (Villigen, Szwajcaria), rozwijającym koncepcję kondensatorów elektrochemicznych następnej generacji, był menedżerem i jednym z głównych wykonawców.
W 2020 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie nauki chemiczne. Jego zainteresowania naukowe dotyczą głównie elektrochemicznych metod konwersji i magazynowania energii. Zajmuje się głównie zjawiskami pojawiającymi się na granicy faz elektroda/elektrolit.
To już 80 grant ERC, który trafił do polskiej jednostki badawczej od momentu powstania European Research Council. Gros z tej puli stanowią Starting Grants (45), a ponadto 18 Consolidator Grants, 9 Advanced Grants, 7 Proof of Concept Grants i 1 Synergy Grant.
MK